V Praze se demonstrovalo na podporu LGBT v Polsku. Osvoboďte Margot, skandovali lidé

Asi 200 lidí se v Praze odpoledne sešlo na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) v Polsku, na polskou ambasádu ve Valdštejnské ulici přibili duhovou vlajku. Podle policie, která na akci na místě dohlížela, šlo o neohlášené shromáždění.

Český protest byl reakcí na zadržení LGBT aktivistky, která v Polsku čelí obvinění kvůli tomu, že pověsila duhové vlajky na sochy ve Varšavě a poškodila vozidlo, na němž byly slogany namířené proti LGBT komunitě. Ve Varšavě to vyvolalo protesty tisíců lidí, několik desítek jich tamní policie zadržela.

Protestující v Praze vyzvali ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a českou velvyslankyni v Polsku, aby se k situaci oficiálně vyjádřili. "Duha není zločin. Naše identita není zločin. Za tenhle fakt ale hrozí v Polsku tři roky vězení," řekla shromážděným v Praze jedna z mluvčích. Protestující si přinesli duhové vlajky a vějíře a transparenty v češtině, angličtině a polštině.

Proč @praguepride není zbytečný, dobře ukazuje sousední PolskoUdálosti, ke kterým tam došlo v uplynulých dnech, jsou něco, proti čemu budeme jako Zelení vždy bojovat a vyjadřujeme solidaritu s perzekvovanými queer Poláky a Polkami#Solidarity #freeMargo pic.twitter.com/l0u21BZXPq

— Zelení (@zeleni_cz) August 9, 2020

Lidé také skandovali "Free Margot" a "Nikdy nestojíš sama". Margot Małgorzatu Szutowiczovou policie zadržela a obvinila za nasprejování hesla 'stop bzdurom' (polsky 'stop hloupostem') na dodávku s homofobními nápisy. Margot je trans nebinární člověk, používá zájmena ona, uvedli iniciátoři dnešní pražské akce na facebooku.

K propuštění zadržené vyzvala již dříve komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. "Rozhodnutí zadržet ji na dva měsíce vysílá velmi neutěšený signál o svobodě slova a právech LGBT osob v Polsku," uvedla na twitteru Mijatovičová. Polská vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost vystupuje jako ochránce tradiční rodiny a konzervativních hodnot. Hnutí LGBT označuje za hrozbu pro polský národ. Podpory se jí dostává ze strany části katolické církve.

Duhová vlajka na sídle polské ambasády v Praze?️‍? Česká republika stojí za svými LGBT+ přáteli. Žádáme dodržování a respektování lidských práv LGBT+ lidí v Polsku. @KPH_official https://t.co/zW5a0gzgsM pic.twitter.com/G1phJe9MR6

— Prague Pride (@praguepride) August 9, 2020

V Praze dnes končí týdenní festival o životě LGBT komunity Prague Pride. V sobotu na Vltavy vypluly dvě duhově vyzdobené lodě. Kvůli epidemii koronaviru byl v Praze, stejně jako na mnoha dalších místech zrušen obvyklý Pochod hrdosti. Loni se ho v Praze zúčastnilo asi 30.000 lidí. Letos akce měly kapacitu maximálně tisíc lidí i ve venkovních prostorách, na lodi bylo maximálně 350 lidí. Polští aktivisté se na pořadatele Prague Pride obrátili s žádostí o podporu.

Související

Lidé se řadili k výstupu na Letnou

V Praze odstartuje Prague Pride 2023. Zúčastní se Lipavský i Rakušan

V centru Prahy se začali shromažďovat účastníci průvodu hrdosti Prague Pride, kteří před polednem naplnili dolní část Václavského náměstí. Přibližně kolem 12:30 by měli vyrazit z Můstku směrem přes centrum hlavního města a Čechův most až na Letenskou pláň, kde je připraven kulturní program a akce potrvá až do večera.

Více souvisejících

LGBT+ Praha Polsko Prague Pride 2020 Tomáš Petříček

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy