Při vzletu dnes havaroval v zámeckém parku v Žamberku na Orlickoústecku lehký vrtulník. Patrně zavadil o strom. Cestovali v něm čtyři lidé, jeden člověk se lehce zranil. ČTK to řekl zástupce ředitele Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bejdák.
"Došlo ke kontaktu rotujících částí s pevnou překážkou, pravděpodobně strom nebo větev. Bohužel u vrtulníku stačí cokoliv, co je pevně spojené se zemí, protože konce listů se pohybují kolem 700 kilometrů v hodině, a dojde pak k totální destrukci stroje," řekl Bejdák.
Vyšetřování nehody ústav uzavře odhadem do dvou tří měsíců. Podle Bejdáka se z 95 procent většinou jedná o chybu člověka. Naštěstí se nestalo nic vážného, škody nejsou velké, dodal Bejdák.
V zámeckém parku v Žamberku nyní zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Jedná se o pád vrtulníku, na místě je jedna zraněná osoba, které hasiči poskytli předlékařskou pomoc. pic.twitter.com/5QTViJqD0x
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) August 13, 2020
Jednalo se o lehký čtyřmístný vrtulník Robinson R44. Podle záchranářů spadl asi z pěti metrů. Z fotografií z místa nehody vyplývá, že vrtulník dopadl na strom a má poškozený trup i ocasní část. Ve vrtulníku byli čtyři lidé, z toho dva nezletilí, řekla policejní mluvčí Eva Maturová.
Jeden z pasažérů při nehodě utrpěl lehčí zranění horní poloviny těla. Jeden z pasažérů neměl viditelná zranění, ale záchranáři ho preventivně odvezli do nemocnice na vyšetření, upřesnil mluvčí krajské záchranné služby Aleš Malý.
Související
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
Aktuálně se děje
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
včera
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
včera
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
včera
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
včera
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
včera
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
včera
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
včera
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
11. srpna 2026 21:58
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
Americký prezident Donald Trump přehodnotil svá původní prohlášení a ustoupil od plánu udělit Ukrajině licenci k domácí výrobě rakety systému Patriot. Bílý dům k tomuto kroku vedou především obavy z možného úniku vysoce citlivých vojenských technologií, které by v budoucnu mohly skončit v ruských rukách. Rozhodnutí tak opět prohlubuje nejistotu ohledně ukrajinské protivzdušné obrany před očekávanými zimními útoky ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák