Václav Havel má další lavičku, celkem jich je už 32

První lavička Václava Havla v Moravskoslezském kraji vznikla v Čeladné. Jde o dvě křesla a stůl, kterým roste lípa vysazená loni na počest 100 výročí založení republiky. ČTK to řekl mluvčí beskydské obce Vladislav Sobol. Lavičky Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných prezidentu Havlovi. Lavičky jsou již na řadě míst v republice i zahraničí. Ta v Čeladné má pořadové číslo 32. Obyvatelé města ji odhalili dnes u příležitosti oslav 30 let od Sametové revoluce.

Lavička v Čeladné je umístěna u restaurace Na Rozcestí v Čeladné. "Jednou jsme seděli s přáteli a diskutovali, jak je česká společnost rozdělená," řekl provozovatel restaurace Ondřej Vala. Vzápětí podle něj vznikl nápad na vybudování Lavičky Václava Havla v Čeladné právě u restaurace, která byla postavena v roce 1908 na rozcestí solné cesty u Uher, cesty z Frýdku a cesty na Hukvaldy.

"Nevzpomínám si přesně, kdo první s touto myšlenkou přišel, ale všichni jsme se shodli, že lavička symbolizuje místo pro diskuzi dvou stran, a stůl, který dvě židle spojuje, symbolizuje porozumění," dodal Vala.

Nápad zaujal i vedení obce, podle starosty Pavola Lukši je lavička důstojnou vzpomínkou na události před 30 lety i na osobnost Václava Havla. "Na cestě ke svobodě jsme se nepochybně všichni dopustili chyb. Tou největší je nejen naše zapomínání, ale i to, že jsme se mnozí ani po 30 letech neuměli vyrovnat s nabytou svobodou. Přijímáme, víme totiž naprosto přesně, na co máme nárok, ale ani nás nenapadne přemýšlet, zda s tím také ruku v ruce nekráčí nejen naše povinnost, ale i zodpovědnost za sebe sama a naše blízké," řekl Lukša, který dnes společně s Valou lavičku odhalil.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu - míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Celkem jich na světě už je 32. Vůbec první byla instalována v říjnu 2013 v kampusu Georgetown University ve Washingtonu. Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se účastnil odhalení deseti laviček.

17. listopad v Knihovně VH. Máme otevřeno celý den, srdečně Vás zveme! pic.twitter.com/1zZSC0mUsT

— KnihovnaVáclavaHavla (@KnihovnaVH) November 17, 2019

"Jsem vždy rád, že je to lavička a ne pomník, Václav Havel by se obracel v hrobě. Jestli něco bylo cizí jeho mentalitě a jeho duchu, pak to byly pompézní monumenty a pomníky. Lavička je něco úplně jiného, místem k zamyšlení, meditaci, usebrání a to je něco, co Václava Havla provázelo celý život a čeho je v dnešní době strašlivě málo," uvedl Žantovský ve čtvrtek, když odhaloval lavičku ve Zlíně.

Související

Více souvisejících

Václav Havel Moravskoslezský kraj Michael Žantovský 30 let od sametové revoluce 17. listopad

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 9 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy