Vědci zjistili, kdo se v době epidemie a uzavření škol nejvíce staral o děti

Celodenní péči o děti v době nařízených omezení a uzavření škol a školek za epidemie zajišťovaly hlavně ženy. Měly ji většinou na starosti i v rodinách, kde ony a jejich protějšek pracují. V domácnostech pracujících párů se nejčastěji k péči využívala práce z domova, ale také ošetřovné. Ukázala to pilotní studie výzkumu Současná česká rodina, na kterém spolupracují univerzity Karlova a Masarykova a Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Výsledky dnes ČTK poskytli autoři.

Výzkum má popsat fungování, podobu i změny rodin v Česku. Do pilotní studie se zapojilo 1200 lidí. Popisovali svůj život v době tří vln epidemie a uzávěr, a to loni na jaře, na podzim a v letošních prvních měsících. Odpovídali na dotazy loni v prosinci a letos v dubnu. Výzkumníci se zaměřili nyní na situaci domácností s aspoň jedním dítětem do 15 let.

"V drtivé většině domácností, kde byli přítomni oba partneři, zajišťovaly celodenní péči ženy, a to i v případě, že oba partneři pracovali. Muži se nejvíce podíleli na zajištění péče o děti v průběhu první vlny na jaře 2020, v dalších dvou vlnách se nicméně muži podíleli na zajištění celodenní péče o dítě v méně než v polovině rodin," uvedli výzkumníci.

V celkem 82 procentech domácností, kde oba rodiče pracují, měly celodenní péči na starosti loni na jaře ženy. Na podzim a letos to pak bylo v 77 procentech. Do celodenní péče se při loňské první vlně epidemie zapojili muži ve dvou třetinách rodin, kde pracují oba partneři. Na podzim a letos jich pak byla pak polovina. V necelé pětině těchto domácností se na zajištění celodenní péče podíleli na jaře a na podzim prarodiče, letos pak ve čtvrtině.

"Ostatní příbuzní nebo známí pomáhali se zajištěním péče v minimu rodin, stejně tak jako kolektivní zařízení využívaná před pandemií. Ve druhém a třetím lockdownu mírně vzrostlo zapojení prarodičů a ostatních příbuzných a známých - především tam, kde byly děti školního věku, a v domácnostech s oběma pracujícími rodiči," upřesnili autoři. Podle zjištění domácnosti, kde oba partneři pracují, využívaly letos na jaře při takzvaném lockdownu ke zvládnutí práce a péče o děti nejčastěji práci z domova. Volily ji více než dvě pětiny rodin. Ve víc než pětině pracujících domácností zůstaly ženy na ošetřovném. Dovolená se kvůli péči vybírala v každé osmé domácnosti s oběma pracujícími rodiči, neplacené volno v pěti procentech.

Podle odborníků na sociální problematiku a rovné šance leží péče v Česku stále většinou na ženách, i když mají zaměstnání a vzdělání jako muži. Přetrvává často představa o tradičním rozdělení rolí na ženy pečovatelky a muže živitele. Ženy také vydělávají v průměru o pětinu méně než muži, uvádějí opakovaně experti.

Výzkum o rodině je součástí mezinárodního projektu, do kterého se dosud zapojilo 19 převážně evropských zemí. Dalšího sběru dat se má účastnit víc než 30 zemí, a to i z Asie či Ameriky. Výsledky bude možné porovnávat. Čeští výzkumníci se chtějí dotazovat celkem 6000 mužů a žen od 18 do 69 let.

Související

Více souvisejících

děti ženy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 15 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

Útok nožem na škole ve Walesu: Mezi zraněnými je údajně i učitelka

Britská média ve středu informovala o rozsáhlém policejním zásahu ve škole ve městě Ammanford na jihu Walesu. Při útoku nožem tam tři lidé utrpěli zranění, podle deníku The Telegraph má mezi nimi být i učitelka. Podezřelá osoba byla zadržena. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy