Většina Čechů se stále zajímá o vývoj pandemie, bojí se o zdraví blízkých

Většina Čechů se stále zajímá o situaci okolo šíření nového typu koronaviru. V červnu to byly více než tři čtvrtiny lidí. Podobný podíl občanů se kvůli covidu bojí o zdraví svých blízkých a také zhoršení ekonomické situace České republiky. Ohledně dalšího vývoje jsou ale lidé spíše optimističtí, zlepšení čekají tři pětiny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Dosud největší zájem o epidemii koronaviru byl v Česku loni v květnu, kdy informace vyhledávalo 85 procent lidí. Jen nepatrně menší zájem byl také letos v únoru a dubnu, kdy dosáhl shodně 82 procent. "V aktuálním červnovém výzkumu jsme zaznamenali mírný pokles zájmu (o pět procentních bodů), který se vrátil na úroveň období od června do prosince 2020," uvedlo CVVM. Více se o dění kolem koronaviru zajímají starší lidé.

O zdraví svých blízkých se kvůli covidu obává 74 procent Čechů, zhoršení ekonomické situace země 73 procent. Necelé dvě třetiny lidí pociťují obavy z omezení zdravotní péče o pacienty s jiným onemocněním, stejně tak si lidé bojí zhoršení ekonomické situace v EU a ve světě. Zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti se bojí 57 procent lidí.

"Co se týče ekonomických obav, tak strach ze zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti je aktuálně nejvyšší za celé sledované období a oproti situaci v únoru 2021 vzrostl o 10 procentních bodů," uvedli statistici. Naopak obavy ze zhoršení ekonomické situace ČR jsou v současnosti nejnižší a oproti únoru 2021 klesly o deset procentních bodů.

Zlepšení situace v dalších měsících očekává 61 procent Čechů. Je to podobné jako v dubnu. Nejpesimističtější byla česká veřejnost v září loňského roku, kdy zlepšení situace očekávalo pouze 11 procent dotázaných.

Více než tři pětiny lidí hodnotí česká opatření proti koronaviru za přiměřená. Pětina je pokládá za nedostatečná a zhruba desetina za přehnaná. Proti dubnu se o 20 procentních bodů zvýšil podíl těch, kteří opatření vnímají jako přiměřená. Naopak výrazně ubylo lidí, podle nichž toho stát v boji proti šíření koronaviru dělá příliš málo. Téměř dvě třetiny Čechů také pokládají opatření za účinná.

Pokud jde o podporu ekonomiky, hodnotí opatření státu za přiměřená 49 procent lidí. Třetina Čechů volila odpověď "příliš málo" a desetina si naopak myslí, že toho stát dělá příliš mnoho. Za účinnou pokládá státní podporu ekonomiky 44 procent veřejnosti, což je o 13 procentních bodů více než při posledním průzkumu v dubnu.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 957 lidí.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé průzkumy CVVM

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy