Zájem o silvestr v hotelech klesá, kvůli covidu mají volno

Zájem o silvestrovské pobyty ve městech i některých větších horských hotelech citelně srazila vládní opatření proti šíření koronaviru. Rezervace na konec roku ruší hlavně cizinci nebo firmy, ale i Češi s objednáním vyčkávají, zda nepřijdou další restrikce.

Před epidemií byla touto dobou už oblíbená místa beznadějně vyprodaná. Naopak penziony, chalupy nebo apartmány na horách registrují o pobyty na konci roku značný zájem, některé už mají plno. Vyplývá to z ankety ČTK v krajích.

Negativní vliv na cestovní ruch v Česku měl podle provozovatelů například zákaz vánočních trhů nebo omezení otevírací doby restaurací a barů do 22:00. Navíc ubytovací služby pro rekreační účely mohou v současné době využít až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19.

I kvůli těmto omezením nové rezervace většinou nyní hoteliéři neevidují, lidé vyčkávají na vývoj situace. Vláda by podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka měla co nejdříve uvést, jaký režim bude platit na konci roku.

Odlivu turistů zejména ze zahraničí čelí pražské hotely. Za úspěch považují, když mají na svátky obsazeno 60 procent pokojů. "Ve všech našich třech hotelech jsme zaznamenali storna rezervací, především z ciziny. V současné době žádné nové rezervace na silvestra nechodí, případní klienti ze zahraničí i z Čech zcela jistě vyčkávají, jaké budou restrikce," uvedla generální ředitelka společnosti Prague Hotels - Chateau St. Havel Ivana Peterková. Pokles zájmu o ubytování zaznamenaly i hotely a penziony ve středních Čechách, silvestrovských pobytů je zamluveno méně než v minulosti.

I hotely a penziony v Libereckém kraji mají ještě na Vánoce a silvestra volná místa. Své rezervované pobyty ruší v posledních dnech hlavně cizinci a kvůli očkování také rodiny se staršími dětmi. Lidé ale stále vyčkávají, jaká koronavirová opatření budou v závěru roku platit. Volná místa mají ještě na konec roku třeba i v oblíbeném harrachovském hotelu Skicentrum, který leží přímo u tamního sportovního areálu. "Ještě před deseti dny jsme měli na silvestra plno, a teď máme bohužel prázdno, měli jsme kompletně Němce a ti nám to před týdnem vystornovali," řekl ČTK majitel hotelu Jan Vorlíček.

Také hotely ve větších městech Karlovarského kraje čekají konec roku a hlavně začátek příštího s obavami. Poptávka po ubytování je kvůli koronavirové pandemii stále velmi nízká, mizivý je zájem německých hostů. Zato horské chaty mají většinou obsazeno, třeba oslovené penziony na Božím Daru mají na Vánoce a hlavně na silvestra plno nebo poslední volná místa.

Chaty a chalupy k pronájmu, které se nacházejí v blízkosti skiareálů v Ústeckém kraji, mají na svátky plno. Naopak termíny jarních prázdnin jsou zatím volné.

Provozovatelů hotelů a penzionů v Plzeňském kraji se zatím silvestra a vánočních svátků spíše obávají, obsazeno mají málo pokojů a rezervace ubývají. Bojí se zpřísňujících protiepidemických opatření. Před pandemií to pro ně byl vrchol sezony a exponované lokality jako Šumava měly blokovanou většinu pokojů rok dopředu. Letošního silvestra ale budou lidé trávit hodně na chatách, chalupách nebo v apartmánových bytech.

Po vládním zákazu adventních trhů se také některým ubytovatelům u Lipna odhlásili klienti ze silvestrovských pobytů. Rezervací přibývá pomalu, velkou poptávku čekají hoteliéři po desátém prosinci. Některé resorty ale mají na silvestra plno z více než 90 procent.

Hoteliéři ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších vyhlížejí nadcházející zimní sezonu s nadějí. Stále věří, že zájem o silvestrovské pobyty se ještě zvedne a bude podobný jako před pandemií koronaviru. Zatím je obsazenost silvestrovských pobytů ve středisku okolo 80 procent.

V Pardubickém kraji klienti pobyty na horách o vánočních svátcích moc nevyhledávají, silvestrovské oslavy v horské chatě či penzionu mají ve větší oblibě. Proto má řada provozovatelů ubytování zaplněné rezervace dlouho dopředu. Někteří ubytovatelé se ale obávají, že o další pobyty zájem nebude. Třeba Penzion Valevil na Dolní Moravě vánoční svátky ani nenabízel, nebyly nikdy moc žádané. Na silvestra hosté přijedou, protože si pokoje objednali známí majitele. Další pobyty v lednu a na jarní prázdniny ale zatím nikdo nepoptává.

Poslední volná místa na silvestrovské pobyty nabízejí zájemcům některé hotely a penziony v Jeseníkách, které navzdory omezením už vyprodaly většinu svých ubytovacích kapacit. V hotelech a penzionech v Moravskoslezském kraji lze ještě sehnat ubytování i na silvestra. Zatímco ve městech je zájem o ubytování menší, v horských oblastech už mají některé hotely skoro vyprodáno. Pronajímatelé chalup většinou mají zajištěné hosty už z předchozího roku.

Hotely v turisticky vyhledávaných místech Zlínského kraje budou v posledních dnech letošního roku z velké části obsazené. V některých ubytovacích zařízeních už zájemci o silvestrovské pobyty volné pokoje neseženou. Žádané jsou také vánoční pobyty, ne všichni ubytovatelé je ale nabízejí. Provozovatelé věří, že vláda v souvislosti s koronavirovou pandemií nezpřísní opatření a hotely zůstanou přes zimu otevřené.

Provozovatelé hotelů a penzionů na jižní Moravě mají na svátky obsazeno jen několik pokojů, zájem o ubytování v soukromí proti loňsku mírně vzrostl. Na poklesu počtu rezervací ve větších hotelích se podepsal úbytek zahraničních turistů a firemních klientů.

Rovněž hotelům na Vysočině poslední dobou rezervace pobytů spíš ubývají, firmy navíc kvůli opatřením proti epidemii koronaviru ruší předvánoční večírky a školení. Řada ubytovatelů připravila silvestrovský program, někteří mají v nabídce i vánoční pobyty.

Někteří Češi i v době epidemie odjedou trávit svátky do zahraničí. Zájem o zájezdy na silvestra se podle oslovených cestovních kanceláří a agentur vrací na předkrizovou úroveň. Lidé už si na omezení zvykli, mnozí raději odjíždějí za hranice, aby unikli restrikcím v tuzemsku. Velký zájem je tradičně o pobyty v Egyptě, dále na Maledivách ve Spojených arabských emirátech nebo Dominikánské republice.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Hotely

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy