Pětatřicetileté skialpinistce, která zemřela po pádu laviny v neděli 14. března v Krkonoších, ostatní skialpinisté podle Horské služby (HS) nepomohli. Část jich z místa neštěstí odjela, zbylí neměli vybavení a znalosti záchrany, uvedla dnes HS v podrobné analýze laviny.
Ženu záchranáři našli v lavině v lokalitě Černý kotel (Czarny Kocioł) na polské straně hor 1,3 metru pod sněhem. Zemřela po převozu do nemocnice v noci po události.
Na místě tragédie bylo podle horské služby v neděli odpoledne šest skialpinistů. Tři z nich při sjíždění lavinového žlabu Černého kotle strhla lavina, zbylí tři zůstali nad odtrhem. Ze tří lavinou stržených skialpinistů dva zůstali v laviništi nezasypáni, žena skončila pod sněhem.
Tři skialpinisté, kteří do žlabu Černého kotle nevjeli, zavolali o pomoc na linku 155. Tím však jejich aktivita zřejmě skončila. "Nepodílejí se na kamarádské pomoci, čekají v sedle Martinovky na HS, ještě před jejím příjezdem odjíždí," stojí v analýze k účinkování trojice lavinou nezasažených lyžařů.
Účinně nepomohli ani skialpinisté stržení lavinou, kteří podle horské služby neměli žádnou lavinovou výbavu a ani neznali základní pravidla lavinové záchrany. Svědčí o tom i to, že nalezenou lyžařskou hůlku skialpinistky ještě před příjezdem záchranářů vytáhli a dali na úplně jiné místo. Určení místa nálezu hůlky mohlo být podle záchranářů velkou pomocí v přibližném určení místa zasypání lyžařky. "Určení původní polohy hůlky na rozsáhlém laviništi již činilo velké potíže a bylo jen orientační," uvádí analýza.
Skialpinistku nalezl lavinový pes přibližně po 30 minutách od chvíle, kdy byl se záchranáři na místě laviny vysazen z vrtulníku. "Skialpinistka je vykopána z hloubky 130 cm, na nohou má připnuté lyže zapnuté na sjezd s aretovaným vázáním," uvedli záchranáři.
Když resuscitovanou ženu záchranáři připravovali k odsunu z laviniště na bezpečnější místo, sjela na ně další lavina. Záchranáři stihli uniknout. Skialpinistku druhá lavina odnesla po svahu, ale zůstala na povrchu. Do nemocnice ji následně odvezl vrtulník.
Příčinou pádu laviny podle analýzy možná bylo zatížení nestabilních sněhových vrstev skialpinisty. Mohl je způsobit některý z lyžařů, kteří jeli žlabem dolů. Analýza ani nevylučuje, že lavinu mohli dát do pohybu skialpinisté, kteří zůstali nahoře a sledovali odjíždějící trojici, když třeba mohli sestoupit ke hraně svahu či se shromáždit u jeho okraje. Přesný průběh lavinové nehody nelze podle horské služby jednoznačně stanovit, a to kvůli měnícím se výpovědím dvou skialpinistů, kteří pád laviny přežili.
Lavinovým neštěstím se zabývá i policie. "Případ dál vyšetřujeme. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení, zatím bez právní kvalifikace," řekla ČTK mluvčí policie Iva Kormošová. V pondělí policie uvedla, že v lokalitě byli čtyři lyžaři pocházející z Mělnicka. Mohli tak porušit i nynější vládní nařízení o omezení pohybu mezi okresy.
Lavina se v neděli 14. března dopoledne uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar. Lavinu tam strhl skialpinista, když najel ke hraně lavinového svahu. Lavina jej nestrhla. Záchranáři pak lavinu prohledali, ale nikoho nenašli. Z místa Bialy Jar se záchranáři přesunuli k lavině v Černém kotli.
Žena je druhou obětí lavin v letošní zimě v Krkonoších. V polovině února zemřel sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.
V sobotu horská služba v Krkonoších vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Stalo se tak poprvé v letošní zimě. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za zrádnou.
Související
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
Horskou službu zasáhla tragédie. Záchranář prohrál boj se zdravotními potížemi
horská služba , Krkonoše , Laviny
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 1 hodinou
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 1 hodinou
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 2 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 3 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 4 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 5 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 6 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 6 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 7 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 8 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 9 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 10 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 10 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 19 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 19 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
Maďarsko prožilo historický zvrat, který definitivně ukončil dlouholetou éru Viktora Orbána. Podle aktuálních výsledků zvítězila opoziční strana Tisza s tak drtivým náskokem, že v parlamentu získá ústavní dvoutřetinovou většinu. Lídr vítězné strany Péter Magyar vystoupil se zásadním projevem na budapešťském náměstí Batthyány, kde ho vítaly tisíce nadšených příznivců.
Zdroj: Libor Novák