Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní velký zájem

Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna se nevyvíjí zrovna ideálně, v létě by však mohlo být všechno přesně naopak. O zájezdy k moři je totiž mezi klienty velký zájem.

Ilustrační foto

Řeklo by se, že doba koronavirové pandemie cestování moc nepřeje. Jenže zvyk je železná košile, o čemž svědčí informace, které EuroZprávy.cz získaly u vybraných cestovních kanceláří. O letní dovolené evidují značný zájem také letos.

Zástupci cestovních kanceláří potvrzují, že lidé stojí především o tzv. first moment či minute zájezdy. „Aktuálně si objednává svou dovolenou na léto 2021 skoro tisícovka klientů denně,“ uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Exim Tours Petr Kostka.

CK Fischer začala s prodejem zájezdů později než v minulých letech, letos by se mohla dostat na 60 % celkového objemu za rok 2019. Alexandria spustila prodej 1. prosince, rovněž se zpožděním oproti dřívějším zvyklostem. Čekalo se, až opatření proti šíření koronaviru umožní otevření poboček. Nyní se prodeje opět přesunuly do online prostředí.

„Prodeje se rozjely hned od prvního dne a předčily naše očekávání. Celkové prodeje za prosinec v podstatě atakovaly čísla z loňského roku,“ řekl pro EuroZprávy.cz marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Vysoké počty zájemců o zájezdy souvisí s aktuální politikou jednotlivých firem. „Zákazníkům nabízíme spoustu výhod, od slev pro dospělé, přes zájezdy pro děti zcela zdarma, až po možnost bezplatné změny zájezdu. Samozřejmostí je i nabízené připojištění pro případ onemocnění covid-19,“ vysvětlil Šatný.

„Výrazně jsme upravili podmínky. Klient platí pouze jednu zálohu a zbytek zájezdu doplácí až 30 dní před odletem. Konečné rozhodnutí necháváme pouze na klientovi,“ podotkl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Jeho zaměstnavatel klientům umožňuje bez udání důvodu zájezd zrušit, přičemž jsou jim vráceny všechny peníze.

Zájem lidí chápou i v Exim Tours. „Důvod je jasný, klientům jsme dali jistotu, nakupují bez rizika s nízkou zálohou a v případě problému vracíme hotovost. I když klient uplatní voucher, my mu v případě storna vracíme hotovost,“ konstatoval Kostka.

Pokud jde o destinace, v případě všech tří výše zmíněných cestovních kanceláří patří k nejoblíbenějším zemím Turecko a Řecko. V nabídce je však také Egypt, Tunisko nebo Bulharsko.

Ani zimu ještě cestovní kanceláře nevzdávají

Cestovní kanceláře ještě nevzdávají ani zimní sezónu. Fischer eviduje zájem zejména o cesty do italských a rakouských středisek během jarních prázdnin. „Momentálně čekáme na to, kdy se v Alpách otevřou lyžařská střediska,“ vysvětlil mluvčí.

Jak Bezděk uvedl, kancelář klientům dokonce nabízí testování na koronavirus ve vlastní laboratoři, a to za zvýhodněné ceny.

U Alexandrie se prodej lyžařských zájezdů zastavil. Podle marketingového ředitele Petra Šatného je však možné jejich prodej okamžitě spustit, jakmile to bude možné. „Odhadovat nyní další vývoj, to je spíše věštění, než reálná predikce,“ poznamenal.

„Bude záležet na vývoji epidemie nejen u nás, ale i v oblíbených zahraničních lyžařských destinacích, tedy především v Itálii a Rakousku. Je vidět, že naši zákazníci by na lyže rádi odcestovali, ale současná nejistá situace cestování na hory bohužel příliš nenahrává,“ dodal Šatný.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Inflace v Česku dál roste, v červenci dosáhla 17,5 procenta

10.08.2022 10:33 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v Českém…

10.08.2022 10:16 Aktualizováno Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Hasiči by rádi Českému Švýcarsku předali další území, sčítají se škody

09.08.2022 21:25 Hasiči by chtěli ve středu správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území. Zda…

Dodávky ropy Družbou do Česka mají být obnoveny během několika dní

09.08.2022 18:03 Aktualizováno K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Vrchní státní zastupitelství má prověřit případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 16:50 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče kvůli dohledu nad předanými…

09.08.2022 13:34 Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro…

Byt loni vyšel Čecha na 13,3 ročního platu, je to nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Soud přerušil spor mezi Altnerovými dědici a ČSSD, musí rozhodnout o jiné…

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může podle analytiků pomoci lidem s energiemi prostřednictvím…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

Hasičům u Hřenska zbývá dohasit 100 hektarů, desetinu původní plochy požáru

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Související:

Právě se děje

reklama