Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál zvyšovaly, nejvýrazněji v zemědělství

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 27,1 procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta.

Proti září výrobní ceny klesly v zemědělství. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských výrobců klesly o tři procenta. Průmysloví výrobci zdražili proti září o 0,6 procenta, stavební práce byly dražší o 0,3 procenta a tržní služby pro podniky o 0,1 procenta.

Spotřebitelské ceny, do nichž se ceny výrobců promítají, v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta, oznámil už dřív ČSÚ. Tempo inflace zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Pomohla vládní opatření na snížení cen energií. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v říjnu klesly o 1,4 procenta.

"V říjnu ceny všech výrobců zpomalily meziroční růst," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V září ceny v zemědělství meziročně stouply o 33,6 procenta, v průmyslu o 25,8 procenta, u stavebních prací po zpřesnění odhadu o 12,6 procenta a u tržních služeb o 6,8 procenta.

Říjnové ceny v zemědělství meziročně vzrostly o 23,6 procenta v rostlinné a o 35,4 procenta v živočišné výrobě. Téměř o polovinu se zvýšily ceny obilovin, o víc než čtvrtinu zdražily brambory a olejniny, o pětinu čerstvá zelenina. Ceny ovoce naproti tomu o desetinu klesly. Růst cen jatečných prasat převýšil 52 procent, ceny vajec se zvedly o 42 procent, mléka o víc než třetinu a drůbeže a skotu o víc než čtvrtinu.

V průmyslu proti loňskému říjnu vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o téměř 57 procent a chemických látek a výrobků o zhruba 27 procent. Těžba a dobývání zdražily o téměř čtvrtinu, pryže a plasty o 21 procent. V potravinářství se ceny zvýšily o 25,8 procenta, z toho u mlýnských a škrobárenských výrobků o 57 procent. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 49,3 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 23 procent," uvedl ČSÚ.

V případě služeb v říjnu meziročně stouply ceny zhruba o 15 procent shodně u skladování a podpůrných služeb v dopravě, reklamních služeb a služeb v oblasti zaměstnání.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš vidí za zpomalením růstu cen výrobců vládní zásah do cen elektřiny. "Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022," uvedl. Podle něj je výrobní inflace pravděpodobně už za svým vrcholem.

"Říjnové ceny výrobců naznačují, že u řady položek hlavní inflační tlaky již ustupují, ačkoli růst cen se přesouvá do jiných cenových okruhů v návaznosti na určité zpoždění růstu vstupních nákladů," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil však, že zpomalování růstu cen výrobců a v návaznosti na to spotřebitelských cen bude jen pozvolné.

Související

Ekonomika

Dokdy budeme svědky zdražování? Pokles inflace může trvat déle, než se čekalo

Tuzemští ekonomové, oslovení serverem EuroZprávy.cz se shodují na tom, že výsledky letošní říjnové české inflace tak trochu překvapily nejen finanční trhy, ale i samotnou centrální banku. Připomínat je to nutné nejen pro odhad dalšího vývoje inflace, ale i proto, aby nevznikaly zbytečně rychle příznivá očekávání. 

Více souvisejících

Ekonomika zemědělství

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína dál mírní protiepidemická opatření, do MHD v Pekingu lidé mohou bez testu

Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Například lidé v Pekingu a nejméně dalších 16 velkých městech mohou ode dneška do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu, kvůli které musejí miliony lidí zůstávat doma a kvůli které v uplynulých dnech propukly protesty.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Svátek svatého Mikuláše 2022: Děti dnes jako každý rok navštíví Mikuláš s čertem a andělem

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každý rok vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, v některých případech za zlobení uhlí nebo brambory. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, přestože v některých rodinách bohatost nabídky ovlivní ekonomické problémy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Za mikulášskou nadílku a kostýmy Češi letos utratí přes půl miliardy

Dnes se ulice i vsi zase jednou zaplní čerty i anděly. Mikuláš je dle ekonoma Lukáše Kovandy z hlediska obchodníků 8. nejvýnosnější událost v roce (viz informace níže). Češi během něj ve zvýšené míře utrácí zejména za sladkosti, půjčení či koupi kostýmu nebo kostýmových doplňků typu mikulášského plnovousu či čepice, drobnější dekorativní předměty a menší dárky. Mikuláš totiž v některých rodinách představuje „zahřívací kolo“ před Vánoci.  

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Francie dokázala porazit Poláky 3:1

MS ve fotbale Katar 2022: Mbappé poslal Francii dvěma parádními trefami a jednou asistencí do čtvrtfinále

Ani ve třetím osmifinále letošního fotbalového světového šampionátu v Kataru nepřišlo na řadu žádné překvapení a obhájci titulu z Francie tak i nadále budou figurovat na tomto turnaji, když dokázali porazit Poláky 3:1. Stalo se tak zásluhou dvou útočníků země galského kohouta. Jednak Oliviera Girouda, jenž se svou 52. trefou za reprezentaci stal nejlepším střelcem vůbec ve francouzském národním týmu a překonal tak tedy v této statistice Thierryho Henryho, a jednak jeden z nejtalentovanějších útočníků současnosti Kylian Mbappé, jenž přidal v zápase ještě dva oku lahodící góly a dosud na tomto MS tak nastřílel pět branek. Poláci předvedli svůj nejlepší výkon na turnaji a Lewandowského gól z penalty v závěru tak byla jen odměnou za jejich srdnatý boj.

včera

Donald Trump

Trump vyzval ke zrušení americké ústavy. Kritizují ho republikáni i demokraté

Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že "podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel", a to i těch ústavních, napsala dnes agentura AP.

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno včera

Vánoce u moře? Prodej vánočních a silvestrovských zájezdů je proti době před covidem nižší

Prodej vánočních a silvestrovských zájezdů je proti roku 2019 zatím nižší o 20 procent. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj by mělo koncem roku do zahraničí letecky vyrazit přibližně 250.000 Čechů. Nejčastěji volí dovolenou u moře, zjistila ČTK od zástupců cestovních kanceláří.

Zdroj: ČTK

Další zprávy