Brno - Na silvestra 2010 se v Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) neslavilo, nýbrž zaměstnanci měli plné ruce práce, aby stihli udělit solárním elektrárnám bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových v Chomutově licenci. Díky ní se elektrárny ještě dostaly k výhodným cenám. Tato podezřelá skutečnost se dnes řešila u soudu v Brně. Mezi obviněnými je i šéfka ERÚ Alena Vitásková.
Elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, který ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly jen pár hodin před tím, než se dramaticky změnily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Aleš Landsman byl jedním ze tří pracovníků ERÚ, kteří tato zařízení 31. prosince 2010 kontrolovali.
Soudu dnes řekl, že obě elektrárny byly hotovy, s kolegy při kontrole odhalili dílčí nedostatky, které podle něj nebránily udělení licencí.
Zároveň ale uvedl, že s kolegy vedli diskusi o tom, zda je udělit kvůli potížím s kabeláží. Nakonec ale ERÚ licence vydal. Policie dospěla k závěru, že se tak stalo předčasně. Elektrárny jsou v provozu. Spis uvádí, že zatím vzniklá škoda se odhaduje na 300 milionů korun. Za 20 let by mohla dosáhnout dvou miliard korun.
Vedle Ladsmana dnes vypovídal i správce elektráren Antonín Hamerle. Uvedl, že jejich výstavbu ztěžovaly v prosinci 2010 silné mrazy a také zloději, kteří kradli měděné kabely a také tzv. měniče do panelů. Areály nebyly při stavbě oploceny. Navíc kvůli mrazům nebylo možné zasypat výkopy.
Související
Austrálie vybuduje obří solární elektrárnu. Bude největší na světě
Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů
solární energie , Energetický regulační úřad , soudy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 2 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 3 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 5 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
Po překvapeních v podobě vypadnutí Německa a Nizozemska z fotbalového mistrovství světa úterní hrací den další taková překvapení nenabídl. Další favorité šestnáctifinále své zápasy zvládli. Norsko dokázalo projít přes Pobřeží slonoviny 2:1 poté, co rozhodující trefu vstřelil do té doby nenápadný Erling Haaland. To Francouz Kylian Mbappé byl v zápase se Švédskem daleko viditelnější. Aby také ne, když se o postup Francie zasloužil dvěma přesnými trefami, kterými pomohl k výhře 3:0. Po Kanadě pokračuje dále i další ze spolupořadatelů šampionátu Mexiko. To si v souboji dvou zemí z amerického kontinentu poradilo s Ekvádorem 2:0. Nerozhodila ho tak ta skutečnost, že tento duel začal kvůli počasí s hodinovým zpožděním.
Zdroj: David Holub