Praha - Před 25 lety Česko seklo s komunistickým plánováním a vydalo se na cestu tržní ekonomiky. Výsledek? Od listopadu 1989 se objem HDP nominálně zvětšil o více než 500 procent. Zatímco v roce 1990 činil 672 miliard korun, nyní je více než čtyři biliony korun. Zvýšila se také životní úroveň Čechů a změnila se struktura ekonomiky.
"Čvrtstoletí tržní ekonomiky přineslo České republice výrazné zvýšení ekonomické výkonnosti a životní úrovně," uvedl k tomu hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Vedle více než polovičního růstu reálného HDP, se za tu dobu zvýšila průměrná mzda po zohlednění inflace o 52 procent z 3170 korun v roce 1990 na 25.800 korun letos. Bez vlivu inflace stoupla průměrná mzda více než osmkrát.
"Bez nadsázky lze říci, že pro české země představuje uplynulých 25 let z hospodářského hlediska nejúspěšnější čtvrtstoletí v historii," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Zatímco v roce 1995 podle něj znamenala jedna odpracovaná hodina vytvořenou hodnotu v nominální výši 161 korun, v roce 2013 to bylo 428 korun. To je růst o více 150 procent, po očištění o inflaci o téměř 60 procent. "Za jednu odpracovanou hodinu tedy vytváříme v reálném vyjádření o téměř dvě třetiny vyšší hodnotu než v roce 1995," upozornil.
Výrazně se zvýšila životní úroveň
Zatímco v roce 1990 byl HDP v přepočtu na obyvatele pod 100.000 korunami, loni to již bylo téměř 389.000 korun. Životní úroveň v podobě HDP na obyvatele v paritě kupní síly stoupla ze zhruba 60 procent průměru zemí EU v roce 1993 na 80 procent loni.
Například ale Slováci podle Kovandy v uplynulém čtvrtstoletí v tomto ohledu zažili ještě úspěšnější období. V roce 2003, před vstupem do Evropské unie, činil HDP přepočtený na obyvatele v České republice 76 procent průměru zemí Evropské unie, na Slovensku 57 procent průměru EU. Loni Slováci dosáhli 76 procent průměru EU, zatímco Češi si polepšili "jen" na 80 procent. "Slováci tak svým způsobem stáhli svůj hospodářský odstup od ČR na rozdíl pouhých deseti let," dodal Kovanda.
Za posledních 25 let se rovněž změnila struktura ekonomiky. "Během transformace zanikla řada firem a zmenšil se podíl uměle a neefektivně podporovaných sektorů a naopak začal stoupat podíl odvětví, pro které má česká ekonomika příznivější podmínky," uvedl Marek.
Podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě v celé ekonomice tak podle něj klesl z 38 procent v roce 1989 na 33 procent v roce letošním. Podíl zemědělství se snížil z 8,3 na 2,3 procenta, podíl stavebnictví z 8,5 na pět procent. Naopak výrazně stoupl význam sektoru služeb, jejich podíl na ekonomice vzrostl ze 45 na 60 procent.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Aktuálně se děje
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera
Překvapivé počasí v závěru týdne. Meteorologové avizují zajímavou situaci
včera
Trump zase vyhrožuje cly. Hrozí Kanadě kvůli paktování s Čínou
včera
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
včera
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
včera
Muži, který vyhrožoval prezidentu Pavlovi, hrozí rok za mřížemi
včera
Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO
včera
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
včera
Putina ani jednání nezastavila. Ukrajina čelila dalšímu ruskému útoku
včera
Nebezpečné počasí hrozí na větším území. Meteorologové podruhé upřesnili varování
včera
Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou
včera
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
včera
Zemřel vzpěrač Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy
včera
Počasí aktuálně: Ledovka na Moravě trvá, platí i výstraha kvůli smogu
včera
V Praze začala velká tramvajová výluka. Dopravce zavádí náhradní dopravu
včera
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
včera
Počasí příští týden: Silné mrazy skončí, místo toho se vrátí sníh
23. ledna 2026 21:50
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš se stal terčem násilného útoku. Neznámý pachatel v pátek večer zaútočil sekerou na výlohu jeho poslanecké kanceláře v Kutné Hoře. Na místě činu útočník navíc zanechal vzkaz, jehož obsah politik blíže nespecifikoval. Incident se obešel bez zranění, jelikož se v prostorách v danou dobu nikdo nenacházel, a celou záležitost již převzala k vyšetřování policie.
Zdroj: Libor Novák