Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září téměř nezměnila, uvedl dnes Český statistický úřad. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti srpnu velmi mírně vzrostl o 0,2 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně také velmi mírně zvýšil o 0,2 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví; v obchodě se zvýšila nepatrně; v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb se nezměnila. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně velmi mírně snížil o 0,3 bodu. Ve srovnání s hodnotami v září 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
V průmyslu se v září důvěra podnikatelů meziměsíčně nezměnila. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se mírně zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se téměř nezměnilo, hodnocení zahraniční poptávky se snížilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů téměř nezměnily.
"Respondenti očekávají pro příští tři měsíce téměř neměnnost tempa výrobní činnosti a zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se také téměř nezměnila. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ale v meziročním srovnání nepatrně nižší," informuje czso.cz.
Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v září meziměsíčně zvýšila o 4 body. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů téměř nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích se oproti srpnu téměř nezměnilo také. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce růst tempa stavební činnosti a také zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se zvýšila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve stavebnictví také vyšší.
Psali jsme: Skandál VW: Větší hrozba pro ekonomiku Německa než řecká krize?V září důvěra v odvětví obchodu oproti srpnu nepatrně vzrostla o 0,1 bodu. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se meziměsíčně zvýšilo. Zásoby zboží se téměř nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se mírně snížila, pro období příštích šesti měsíců se mírně zvýšila. Celkově je důvěra v obchodě oproti minulému roku vyšší.
Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v září důvěra meziměsíčně nezměnila. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti srpnu mírně zvýšilo. Hodnocení poptávky v září se snížilo, její očekávání pro příští tři měsíce se mírně zvýšila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se nezměnila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vyšší.
Indikátor spotřebitelské důvěry se v září meziměsíčně velmi mírně snížil, ale ve srovnání s minulým rokem je stále vyšší. Ze šetření v září vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání nezměnily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se mírně zvýšily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se v meziměsíčním srovnání mírně snížily. Úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání se srpnem také mírně snížil. Obavy respondentů z růstu cen se snížily.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Trump se distancoval od kontroverzních výroků spolupracovníků: Muž zastřelený agenty ICE nebyl vrahem
před 31 minutami
Zimní počasí přispěchá s novou sněhovou nadílkou. Platí varování
před 1 hodinou
Macinka jde Moskvě na ruku. V tichosti dal zelenou ruským diplomatům
před 1 hodinou
Světový řád, jak jsme ho znali, skončil. A nikdy se zřejmě nevrátí, varuje Frederiksenová
před 2 hodinami
Politico: Fico byl po schůzce s Trumpem zděšený. Americký prezident působí jako smyslů zbavený
před 3 hodinami
Oděsa se změnilo v peklo na zemi. Pod ruskými útoky trpí každý den
před 4 hodinami
Trump možná trpí Alzheimerovou chorobou, tvrdí jeho neteř. Napište, že jsem zdravý, nařídil prezident novinářům
před 5 hodinami
Předpověď počasí na měsíc: Silné mrazy jen tak nezmizí, vrátí se i v únoru
včera
EU a USA připravují rozsáhlý desetiletý plán prosperity na obnovu Ukrajiny za 800 miliard dolarů
včera
Česká diplomacie zemřela. Macinkův mafiánský útok na prezidenta a novináře pohřbívá i demokracii
včera
Brusel počítá se vstupem Ukrajiny do EU v roce 2027. V příštích sto letech to neschválíme, reaguje Orbán
včera
Babiš chce konflikt urovnat. Macinku a Pavla pozval k jednacímu stolu
Aktualizováno včera
Pomsta Pavlovi: Macinka ho za nejmenování Turka nechce pustit na summit NATO. Na tiskovce selektuje novináře
včera
Je přecitlivělý a má brutální komunistickou minulost, prohlásil o Pavlovi Turek
včera
Maďarsko a Slovensko podají žalobu na Evropskou unii
včera
Macinkovými SMS zprávami se zabývá policie
včera
Macinka není kompetentní pro funkci šéfa diplomacie, Babiš je teď ve složité situaci, míní politoložka
včera
Slova Macinky jsou nešťastná, prohlásil Babiš. Jste zbabělec vpálila mu do obličeje TOP09
včera
Pavel hájí zájmy občanů i demokracie. Macinka a Turek se s tím musí smířit a ukončit otravnou kauzu
Aktualizováno včera
Macinka musí ve vládě skončit, zní jednohlasně z opozičních lavic
Výzvy k odvolání Petra Macinky (Motoristé) z postů vicepremiéra a ministra zahraničí dominují reakcím opozičních politiků, kteří podpořili prezidenta Petra Pavla poté, co Macinku obvinil z vydírání a zveřejnil esemesky. Macinka se má podle informací webu EuroZprávy.cz k záležitosti vyjádřit na odpolední tiskové konferenci.
Zdroj: Jan Hrabě