Praha - Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy vyzvala dopisem členy představenstva a dozorčí rady černouhelné OKD, aby získali od bývalých majitelů firmy zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy z let 2006 až 2012.
Podle skupiny činí 40 miliard korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Arca dále uvedla, že kdyby vedení OKD tvořilo dostatečné rezervy a nebyly vyváděny finance mimo společnost, současná krizová situace firmy by nenastala. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ČTK řekl, že představenstvo OKD bude moci k dopisu zaujmout stanovisko, až se s ním jeho členové seznámí.
Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Podle svého vyjádření má ve firmě 3,44 procenta, dalším objemem akcií disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce.
OKD podle Arca Capital vyplatila v letech 2006 až 2012 na dividendách 65,3 miliardy korun, přičemž zisk společnosti během stejného období byl 34,7 miliardy korun. "Výše celkem vyplacených dividend tak představovala 188 procent kumulovaného zisku dosaženého v daných letech," upozornila Arca. Běžný výplatní poměr dividend v rámci odvětví uhlí a energetiky se pohybuje mezi 50 až 80 procenty ročního zisku společnosti, dodala.
"Představenstvo OKD obdrželo dopis dnes, tedy před společným jednáním, které je plánováno na konec tohoto týdne. Až se s ním členové seznámí a projednají jeho obsah, teprve pak budeme moci zaujmout relevantní stanovisko," řekl Čelechovský. Nikdo ze současných členů představenstva OKD podle něj v tomto statutárním orgánů v letech 2006 - 2012 nebyl. "Tudíž nerozhodovali ani o dividendách, ani o jejich výši, a proto za danou situaci nenesou žádnou odpovědnost," řekl Čelechovský.
Související
Miliardář Krúpa podal k soudu námitku proti insolvenci skupiny Arca v ČR
Krúpova firma prohrála spor kvůli bytům OKD
Pavol Krúpa (slovenský miliardář) , OKD , AHG
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 50 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 2 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 3 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 6 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky.
Zdroj: Jan Hrabě