CzechInvest se rozdělí: Zeman umožnil vznik Agentury pro podnikání a inovace

Praha – Na základě novely zákona o podpoře malého a středního podnikání, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman, vznikne nová Agentura pro podnikání a inovace.

Nový úřad vznikne rozdělením vládní agentury pro podporu investic CzechInvest. Bude mít na starosti administraci fondů Evropské unie, které spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zbytek CzechInvestu by se měl podle návrhu dál věnovat zprostředkovávání investičních projektů do Česka.

Agentura pro podnikání a inovace má být služebním úřadem a podle tohoto zákona se má vybírat i její šéf. CzechInvest pod služební zákon naopak zcela spadat nebude, protože jeho původní část má být přechodovým můstkem mezi podnikatelským sektorem a státní správou. Agentura by tak měla fungovat pružněji.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že Evropská komise žádá, aby organizace zprostředkovávající čerpání peněz z evropských fondů byly podřízeny služebnímu zákonu. Proto vláda přistoupila ke zřízení nové agentury.

Související

Ilustrační foto

Firmy mohou žádat o dotaci na úspory energie, agentura rozdělí miliardu korun

Na snížení energetické náročnosti provozu malých, středních i velkých podniků je v jedné z posledních výzev programu podpory s názvem Úspory energie připravena dotace jedna miliarda korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla Agentura pro podnikání a inovace (API), která v úterý zahájila příjem žádostí, jenž potrvá do konce dubna 2021. Výzvu vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Více souvisejících

Agentura pro podnikání a inovace Miloš Zeman czechinvest

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy