Reorganizace OKD? Zde jsou reakce Babiše, Mládka, Krúpy a Pauknera

Praha - Reorganizace OKD, o které dnes rozhodli věřitelé, umožní podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti firmy. Babiš rozhodnutí vítá, napsal to ČTK.

"Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách)," napsal v SMS zprávě Babiš.

"Jsem rád, že se podařilo přesvědčit pana ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti zafinancování OKD, které dlouhodobě odmítal, a že se vládě podařilo schválit půjčku pro případ reorganizace OKD. Tento krok jistě pomohl při rozhodování věřitelů," uvedl dnes ministr průmyslu Jan Mládek.

"Nyní bude na managementu OKD, aby do 120 dnů předložil věřitelskému výboru plán reorganizace, který tento výbor musí schválit," dodal a připomněl, že finanční toky bude hlídat státní podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. Po odborné stránce bude dohled provádět státní podnik Diamo, dodal.

"Reorganizace společnosti je nejlepším řešením situace černouhelné firmy OKD," reagoval slovenský finančník Pavol Krúpa. Podle něj ale management firmy musí stále mít nad sebou kontrolu, což snad zajistí insolvenční správce Lee Louda a soud. Podnikatel s uhlím a elektřinou Petr Paukner ČTK dnes potvrdil, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. O záměru v úterý informoval server Forbes. Jak skupina podnikatelů kolem Pauknera, tak Krúpova skupina Arca Capital projevily dříve o OKD zájem.

Psali jsme: OKD půjde do reorganizace, rozhodli věřitelé firmy  

"Zdůrazňuji, že nechceme OKD provozovat. Chceme pouze komoditně profinancovat obchod a nákup materiálu firmy," uvedl dnes Paukner. Výše podpory, na kterou podnikatelé nepožadují žádné státní záruky, je podle něj orientační. "Může to být 1,8 miliardy, 1,6 miliardy nebo 2,1 miliardy korun. Záleží na množství uhlí," řekl Paukner. Dodal, že spolu s Otavou čekají, že je bude Louda v nejbližším období kontaktovat.

Aktuální financování firmy ze strany Arca Capital podle něj na stole ale není. Krúpa však podporuje nabídku Pauknera s Otavou a nebrání se spolupráci s nimi. "Je mezi námi taková nepsaná soudržnost," dodal Krúpa.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš OKD Pavol Krúpa (slovenský miliardář)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy