Praha - Rozpočtový výbor Sněmovny dnes doporučil schválit beze změny vládní novelu zákona o účetnictví, která rozšiřuje povinnosti některých firem. Výbor také doporučil schválit lepší kontrolu stavebního spoření.
Velké firmy a skupiny podle novely zákona o účetnictví budou muset poskytovat také nefinanční informace týkající se například ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Jde o požadavek vyplývající ze směrnice EU.
Někteří opoziční poslanci v prvním čtení novelu kritizovali s tím, že jde jen o zvýšení administrativní zátěže firem. Firmy budou muset ve výročních zprávách nebo zvláštních zprávách informovat o přijatých opatřeních ve vztahu k uvedeným otázkám. Budou muset také uvádět, jaké výsledky tato opatření přinesla. Auditor pak bude ověřovat, zda firma tyto informace uvedla.
Nová povinnost se má týkat tzv. velkých účetních jednotek, které během roku zaměstnávají v průměru nad 500 zaměstnanců, a jsou současně subjekty veřejného zájmu.
Rozpočtový výbor dnes také doporučil schválit novelu, která má zlepšit kontrolu ze strany ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření. Novela také doplňuje registrovaného partnera mezi osoby blízké, což by mělo podle ministerstva financí odstranit jejich neodůvodněnou diskriminaci. "Není důvod, aby bylo na registrované partnerství pro účely financování bytových potřeb osob blízkých nahlíženo jinak, než je tomu v případě manželství," uvedl úřad.
Úprava prověrek má usnadnit jejich provádění tím, že se zpřesní možnosti ministerstva financí vyžadovat od stavební spořitelny informace. Ministerstvo také bude moci získávat od ministerstva vnitra údaje o datech narození a úmrtí lidí. Novela dále zavádí nový správní delikt v případě, že stavební spořitelna poskytne překlenovací nebo běžný úvěr pro jiný účel než k úhradě nákladů na řešení bytových potřeb.
Související
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
Poslanecká sněmovna , firmy , stavební spoření
Aktuálně se děje
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
21. března 2026 22:02
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Zdroj: Lucie Podzimková