Ostrava - Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group (VMG) podnikatele Jana Světlíka půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním na dnešní schůzi věřitelé firmy, pro bylo více než 66 procent z více než 50 přítomných věřitelů. Usnesení o povolení reorganizace ještě musí vydat soud. Generální ředitel Vítkovic, a. s., které jsou mateřskou firmou VPE, Libor Witassek řekl, že během dvou let z VPE odejde až 350 ze současného tisíce zaměstnanců. Půjde především o technicko-hospodářské pracovníky, kterých má podle něj firma příliš.
Reorganizaci žádala firma, doporučoval ji i insolvenční správce David Vandrovec, neboť podle něj dává alespoň naději na to, že věřitelé se domohou alespoň části svých pohledávek, zatímco při konkurzu by zřejmě nedostali vůbec nic. Vedení firmy sestaví reorganizační plán, který pak budou schvalovat věřitelé a soud.
Schválení reorganizace znamená, že podnik bude dál fungovat dál. Druhou možností řešení úpadku byl konkurz, při němž by se majetek firmy rozprodával, firma samotná by zanikla a bezprostředně by se zřejmě začalo propouštět.
Vítkovice Power Engineering se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Witassek řekl, že začne útlum či odprodej nejádrových činností a firma se bude snažit o zachování jádrových činností, což jsou například mostárna či kotlárna. Utlumila by například činnost linky membránových stěn nebo provoz Hard Jeseník, který vyrábí halové systémy. Podnik se nevyhne propouštění, nyní mají VPE mírně přes 1000 zaměstnanců. Společnost už od srpna opustilo na 200 lidí, kteří šli například do důchodu nebo jim skončily pracovní smlouvy na dobu určitou.
"My jsme už dříve deklarovali, že na Poweru je nesprávný poměr těch takzvaných THP pracovníků a přímých dělníků. Chceme se maximálně pokusit zachovat přímé dělníky, a dokonce musím říct, že jich máme na některých provozech málo, a budeme snižovat určitě THP. Z té tisícovky se předpokládá 300 až 350 osob v průběhu dvou let," řekl Witassek.
Právní zástupce VPE Petr Kuhn řekl, že zajištění věřitelé by měli být uspokojeni v celém rozsahu a nezajištění věřitelé mezi deseti a 20 procenty. VPE podle něj jednají o další podpoře mateřské firmy Vítkovice, a. s., která je pro úspěšnou reorganizaci zásadní.
Psali jsme: Soud zahájil insolvenční řízení s firmou Vítkovice Mechanika Soud poslal Vítkovice Envi do úpadku: Milionové dluhy, 130 věřitelůV listopadu se obměnilo vedení VPE. Do funkce generálního ředitele nastoupil jako krizový manažer Simeon Hýbl. Ten dnes řekl, že vidí cestu k úspěšnému zotavení firmy. Tou je podle něj mimo jiné dostatečná zakázková náplň. Hýbl řekl, že firma má vysoký potenciál a je vysoce pravděpodobné, že v letech 2017 a 2018 bude mít dostatečné zakázkové naplnění.
Vandrovec řekl, že byla podána žaloba na Vítkovice Envi, další společnost z vítkovického holdingu, která je rovněž v úpadku. Žaloba se týká převodu části majetku VPE na firmu Envi. "Tento krok považujeme za právní úkon bez řádného protiplnění," řekl Vandrovec.
Dnešní schůze se zúčastnilo přes 50 z více než 500 věřitelů, tedy asi desetina. Kvůli očekávané účasti množství věřitelů se schůze konala ve Společenském sále Domu kultury města Ostravy, a ne na krajském soudě, jehož i největší jednací síň nemá dostatečnou kapacitu.
Věřitelé zvolili nový věřitelský výbor. Má šest členů, jimiž se staly Komerční banka, Česká spořitelna a HSBC Bank, společnosti Klement a ZVVZ-Enven Engineering a Factoring České spořitelny. Prvních pět jmenovaných bylo i v prozatímním věřitelském výboru. Věřitelé dnes rovněž hlasovali o insolvenčním správci, ve funkci potvrdili Vandrovce.
Vítkovice Power Engineering patřily k nejdůležitějším firmám skupiny VMG. Do potíží je dostala stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázela řada komplikací a která zatím nefunguje. Podle firmy je důvodem jejího špatného stavu také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 74 miliard korun, insolvenční správce ale uznal jen pohledávky za necelé čtyři miliardy.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Vítkovice, a. s., se dostaly do zisku 162,8 milionu. Předloni byly ve ztrátě
Nejvyšší soud vyhověl firmě KKCG Industry, spor o 225 milionů se znovu otevře
Vítkovice group , Vítkovice Power Engineering
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
před 1 hodinou
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
před 1 hodinou
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
před 2 hodinami
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
před 3 hodinami
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
před 4 hodinami
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
před 4 hodinami
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
před 5 hodinami
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
před 6 hodinami
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
před 7 hodinami
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
před 8 hodinami
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
před 8 hodinami
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 8 hodinami
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
před 9 hodinami
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
před 10 hodinami
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
před 11 hodinami
Babiš dorazil na Pražský hrad na jednání s Pavlem
před 11 hodinami
Ozbrojené komando zabilo syna bývalého libyjského vůdce Kaddáfího
před 12 hodinami
Počasí: Do konce týdne bude déšť střídat sněžení, příští týden se situace nezlepší
včera
OBRAZEM: Chování Macinky je „extrémní případ buranství“, tepe vládu opozice před hlasováním o nedůvěře
Pětice opozičních stran se dnes pokouší o první svržení koaliční vlády Andreje Babiše, složené ze zástupců hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Přestože schůze k vyslovení nedůvěry začala v ostrém tempu a poslanci si odhlasovali jednání dlouho do noci, očekává se, že kabinet díky své stabilní většině 108 hlasů útok ustojí.
Zdroj: Libor Novák