Praha - Odboráři pražského závodu gumárenské společnosti Mitas dnes kvůli nízkým mzdám vyhlásili stávkovou pohotovost. ČTK to sdělil předseda místní odborové organizace Karel Křivánek. Podle něj je jednání se zaměstnavatelem v některých bodech neseriózní. Navíc chtějí sladit postup s odboráři ve zlínském závodě, kde už nasbírali dostatek podpisů k vyhlášení stávky. Pokud se pražská organizace příští středu nedohodne se zaměstnavatelem, podle Křivánka nevylučuje stejný krok. Vedení firmy chce v co nejbližší době najít společné řešení a s odboráři v Praze uzavřít dohodu.
"Včera (ve čtvrtek) jsme měli schůzi, kde jsme rozhodli, že ode dneška vyhlašujeme stávkovou pohotovost. Probrali jsme všechny aspekty dosavadního kolektivního vyjednávání. A došli jsme k závěru, že je to v některých bodech od zaměstnavatele neseriózní a musíme na to nějak reagovat. A nejen tím, že budeme neustále jednat a k ničemu to nevede. Proto jsme zvolili stávkovou pohotovost jako zdvižený prst," uvedl dnes Křivánek.
Podle něj jim dal zaměstnavatel určité garance na další roky. Ovšem byly velmi nejasné a mzdu tlačily spíše dolů. Pražští odboráři požadují stejně jako ve Zlíně zvýšení mzdy o 30 korun na hodinu. V hrubé mzdě by to znamenalo asi 5000 korun měsíčně. "My jsme to zvýšení přitom nepožadovali najednou. Uvědomujeme si, že to není malá částka. Byli jsme ochotni to rozložit do třech časových období, kde by se mzda zvýšila postupně po desetikoruně. Co nám nabízí zaměstnavatel, jsou proti tomu směšné částky. Pokud se příští středu nedomluvíme, budeme zvažovat další kroky. A nevylučujeme stávku," dodal Křivánek.
"Vedení společnosti Mitas jedná s odbory o zvýšení mezd. Dnes od zástupců odborového svazu pražského závodu Mitas obdrželo oznámení o stávkové pohotovosti. Naším záměrem je v co nejbližší době najít společné řešení a s odboráři v Praze uzavřít dohodu," sdělil ČTK vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu Ralph Kellenberger.
Mzdy v pražském podniku jsou podle Křivánka nižší než ve Zlíně, v Praze mají lidé navíc vyšší životní náklady. Hrubá mzda v pražském podniku je podle něj 26.000 korun, ve Zlíně o 1000 korun vyšší. Jak už dříve uvedl předseda odborářů ze zlínského závodu Vladislav Jandásek, v reálu však má většina zaměstnanců firmy 12.000 až 15.000 korun čistého. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla na konci loňského roku v ČR průměrná hrubá mzda 29.320 korun. Ve Zlínském kraji to bylo 26.131 korun, v Praze 36.584 korun.
Podle Křivánka ze závodu v poslední době řada zaměstnanců odešla. "Nedostávají přidáno, vládne nejistota, v těch lidech to vůbec nevyvolává nějaký pocit sounáležitosti s firmou. A jsou to převážně lidi, kteří ve firmě pracovali deset nebo i 15 let. A to je špatně, protože učební obor na gumaře vlastně neexistuje," uvedl Křivánek.
Jandásek dnes ČTK řekl, že zlínský závod s pražským spolupracuje a jednotlivé kroky koordinují. O vyhlášení stávky ve Zlíně se má rozhodnout v pondělí. Podle Jandáska má však pražský závod proti zlínskému trochu zpoždění, ve Zlíně byla stávková pohotovost vyhlášena již 10. března. "Je tedy možné, že se stávkou počkáme na pražský závod. Nebo do ní půjdeme dříve, a třeba bude reakce zaměstnavatele taková, že v Praze nebude stávky ani třeba," uvedl Jandásek.
Mitasu předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun, z toho 7,7 miliardy firma utržila v zahraničí.
Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Loni Mitas coby součást českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING koupila švédská skupina Trelleborg. Ve svých výrobních závodech v ČR, Srbsku a v USA firma vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly.
Související
Ve zlínském Mitasu začala stávka. Šéfové kynou, dělníci hynou, stálo na transparentu
Zaměstnanci firmy Mitas dostali přidáno, stávka ale ve Zlíně bude
Mitas , stávka , Praha , Ekonomika , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Muž mohl mít na svědomí tři životy. Napadl taxikářku, pak se srazil s autem
před 1 hodinou
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
před 2 hodinami
Curleři se dočkali první výhry pod pěti kruhy. V akci byli sdruženáři, bronz v Big Airu získal pražský rodák
před 3 hodinami
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
před 3 hodinami
Zemřel Jim Čert, hudebník s komplikovanou minulostí
před 4 hodinami
Všichni jsou si rovni před zákonem, řekl Starmer ke kauze bývalého prince Andrewa
před 5 hodinami
ZOH: Slalom rozhodl nedokončenou jízdou McGrath, týmový závod skokanů chumelenice
před 5 hodinami
Zimní počasí potrápí jih republiky. Hrozí komplikace v dopravě
před 6 hodinami
Pavel jmenuje Červeného ministrem v pondělí, potvrdil budoucí šéf resortu po schůzce na Hradě
před 6 hodinami
Raději pavouky než Trumpa. Průzkum zjistil, který hmyz je populárnější než prezident USA
před 7 hodinami
Policie prohledává Andrewovo sídlo. Král Karel, princ William a vévodkyně Kate jsou hluboce znepokojeni
před 8 hodinami
Za zatčením Andrewa zřejmě stojí britská skupina Republic. Přiznejte, proč jste ho chránil, tlačí na krále
před 9 hodinami
Policie zatkla Andrewa v den jeho narozenin. Teď může prohledat jeho sídlo
před 9 hodinami
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
před 10 hodinami
Trump stojí na prahu životního rozhodnutí. Američanům dodnes nevysvětlil, proč by chtěl zaútočit na Írán
před 11 hodinami
Bratr britského krále, bývalý princ Andrew, byl zatčen policií
před 12 hodinami
Větrné elektrárny jsou pro hlupáky, prohlásil Trump. Shodou v době, kdy polovina Evropy postaví obří centrum
před 12 hodinami
CNN: Americká armáda může zaútočit na Írán už o víkendu
před 13 hodinami
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen na doživotí
před 14 hodinami
Trump pochválil Macinku za ostudný střet s Clintonovou
Vystoupení českého ministra zahraničí Petra Macinky na sobotní Mnichovské bezpečnostní konferenci vyvolalo mezinárodní ohlas. Jeho diskuse s Hillary Clintonovou, bývalou šéfkou americké diplomacie, neunikla ani pozornosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se k celé záležitosti vyjádřil prostřednictvím příspěvku na své sociální síti.
Zdroj: Libor Novák