Železný Brod (Jablonecko) - Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) zatím nechce zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 807 mil.Kč) v souvislosti s plánovanou výstavbou kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Středoasijská země se ohradila proti případné mezinárodní arbitáži.
Kyrgyzská strana podle firmy zatajila problémy s předchozím ruským investorem RusGidro a navíc neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru (25 mil.Kč), kterou měla vrátit nejpozději 11. srpna.
"Kyrgyzská strana nepostupuje dle uzavřené smlouvy, když nevynaložila žádné úsilí k zamezení škod v případě vnějšího zásahu tzv. vyšší moci ani nezabránila úniku důvěrných informací. Představitelé kyrgyzské strany se ani nezúčastnili plánovaného jednání za účelem nalezení rozumného řešení situace," uvedl v prohlášení generální ředitel české společnosti Michael Smelík.
Proto podle něj musela firma pozastavit úhradu dohodnuté splátky, aby neriskovala zadržení dalších svých investic či investic partnerů do projektu ohroženého mezinárodní arbitráží s původním investorem RusGidro.
V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.
V pondělí kyrgyzský premiér Sapar Isakov podle tamních médií ohlásil, že vláda smlouvu s českou firmou vypoví, protože Liglass nedodržel podmínky a dohodnutou sumu nepřevedl. Podle Smelíka ale dává smlouva firmě v případě sporů tři měsíce na jednání.
Liglass má ale zájem na smírném řešení a znovu dnes podle Smelíka vyzval vládu Kyrgyzské republiky k jednání. Pokud ale kyrgyzská vláda od dohody odstoupí, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž.
"Vláda a další úřady opakovaně zdůrazňovaly, že všechny spory s investorem budou rozhodovat výlučně soudy v Kyrgyzstánu a o mezinárodní arbitráži nemůže být řeči," poznamenal k hrozbám české firmy server 24.kz.
Související
Kyrgyzstán vypověděl smlouvu s Liglass Trading. Dojde na arbitráž?
Dar pro Stranu práv občanů od Liglass Trading? Zeman o ničem neví
Liglass Trading CZ , kyrgyzstán , arbitráž , RusGidro (RusHydro) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 27 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 46 minutami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 1 hodinou
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 1 hodinou
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 5 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 8 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě