Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nabídne kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou. O případném ukončení smluv chce podnik s firmami jednat do 9. října. V případě ukončení smlouvy státní lesy na dotčené územní jednotce vypíšou novou soutěž, uvedly dnes Lesy ČR. Firmy nyní ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun.
Podle vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v sídle Lesů ČR může mít předčasné ukončení smluv negativní dopad na zisky podniku v roce 2018. Jak by dopad mohl být velký, nechtěl ministr odhadovat. Výzva partnerům Lesů ČR k jednání o ukončení smluv podle ministra vyplývá z usnesení vlády z 25. září. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
"Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mnoho firem mohli přivést do opravdu vážných existenčních problémů s velkými dopady právě na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," řekl Jurečka. Pro firmy je nejhorší pád cen dřeva způsobený kalamitními těžbami ve střední Evropě. Firmy se ve vztahu k Lesům ČR řídí smlouvami uzavřenými v době stabilní situace na trhu.
"O záměru Lesů ČR víme, jde o reakci na kůrovcovou kalamitu a zasáhne to celý sektor. Nabídku Lesů ČR musíme teprve vyhodnotit," řekl ČTK Jan Pavlů z odboru komunikace holdingu Agrofert, kterému patří společnost Uniles z Rumburka na Děčínsku.
Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda je kolaps na trhu se dřevem tak zásadní, že by mohl vést až k likvidaci těžařských firem. Odhadl, že ukončování smluv k datu 31. prosince 2017 by mohlo být ze strany firem "masovou věcí". "Naší prioritou je pokračovat ve spolupráci. Vzhledem k převisu nabídky dříví nad poptávkou a nízkým cenám kalamitního a kůrovcového dříví však připouštíme možné ukončení smluvních vztahů dohodou," uvedl Szórád.
Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle něj ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až červenec letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,34 miliardy korun.
V době hledání nového partnera budou Lesy ČR těžby na dotčené jednotce zadávat prostřednictvím veřejných aukcí a nasadí na ně vlastní těžařské kapacity. Případné nové kontrakty by podnik s firmami chtěl uzavírat od 1. března 2018. Nové soutěže by se vypisovaly na období, které současnému partnerovi zbývá do konce smlouvy tak, aby byl zachován pětiletý cyklus zakázek. Současnými největšími partnery Lesů ČR jsou skupina PETRA, skupina Uniles a firmy Stora Enso Wood Products Ždírec a Kloboucká lesní.
Ministerstvo zemědělství kvůli kalamitám nařídilo zastavit úmyslné těžby smrku a borovice, zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Lesy ČR úmyslné těžby jehličnatého dřeva zastavily v srpnu. "Cílem těchto opatření je obnovit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu surového dříví, a vytvořit tak prostor pro zpracování dříví z kůrovcových či živelních kalamit," uvedl Jurečka.
K zvládnutí kalamity Lesy ČR vyslaly již v červenci do kalamitních oblastí, zejména na severní Moravě, pomocné těžební síly z vlastních lesních závodů. Pomáhají smluvním partnerům se zpracováním kůrovcového a kalamitního dříví.
Současné problémy v sektoru souvisí s dlouhodobým oslabením smrkových porostů suchem, zejména v posledních třech letech, a následným napadením stromů škůdci, především kůrovcem a václavkou. Nejhorší je situace na severní a střední Moravě a ve Slezsku.
Před rokem 2015 se ve státních lesích těžil jeden až 2,5 milionu metru krychlových kůrovcového dříví. "V roce 2016 kůrovci napadli 4,4 miliony m3 smrků a letos se odhaduje, že to bude až šest milionů m3 dříví, tedy zhruba polovina ročního objemu jehličnatých těžeb v zemi," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Ve střední Evropě, tedy v Česku, Polsku, Rakousku a Bavorsku, je nyní k těžbě 23 milionů metrů krychlových kalamitního dříví.
Bavorská vláda na likvidaci mimořádné kalamity uvolnila 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun), Rakousko 18 milionů eur (asi 468 milionů Kč). ČR s kompenzacemi pro majitele lesů nepočítá, protože nemá tuto pomoc notifikovanou, tedy schválenou, Evropskou unií.
Související
Populární Čertovy kameny u Jeseníku jsou opět přístupné. Rekonstrukce je hotová
Vítězem miliardového lesnického tendru je firma z koncernu Agrofert
lesy čr , firmy , Dřevo , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák