Veolii Energie ČR trojnásobně stoupl zisk, roste obliba dodávek chladu

Praha - Společnost Veolia Energie ČR vytvořila loni zisk 1,02 miliardy korun, což je zhruba třikrát více než v roce 2016. Zisk firmě meziročně vzrostl o 695 milionů. Tržby společnosti meziročně klesly o 3,9 procenta na 7,25 miliardy. Firma, která patří mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny v Česku, to uvedla ve výroční zprávě.

Podle předsedy představenstva společnosti Phillippa Guitarda a místopředsedy představenstva a generálního ředitele Josefa Nováka byl loňský rok pro firmu úspěšný. "Společnost Veolia Energie vyrobila v uplynulém roce 24.083 terajoulů tepelné energie, což je sice méně než v předchozím roce, ale prodej naší hlavní komodity - tepla - vzrostl a dosáhli jsme velmi uspokojivých hospodářských výsledků," uvedli představitelé Veolie.

Nižší výsledek v roce 2016 ovlivnila především insolvence černouhelné společnosti OKD, která je jedním z největších obchodních partnerů firmy. V roce 2015 činil zisk Veolie Energie 1,3 miliardy korun.

Prodej tepla firmě v roce 2017 vzrostl o 202 terajoulů na 11.893 terajoulů. "Mírné zvýšení dodávek tepla ovlivnily hlavně klimatické podmínky, ale také získání nových odběratelů. Jednalo se například o nově vybudované objekty v průmyslových zónách na Ostravsku, nové bytové domy v Olomouci nebo developerské a hotelové projekty v Praze," uvedlo vedení firmy. Tržby za teplo a související produkty se společnosti meziročně zvýšily o 36 milionů na 5,076 miliardy.

Elektrické energie firma loni prodala 2175 gigawatthodin, což bylo meziročně zhruba o sedm procent méně. Tržby za elektřinu tak poklesly oproti roku 2016 o 339 milionů na 2,061 miliardy. Výroba chladu přesáhla 15.000 megawatthodin a tržby za něj dosáhly 35 milionů korun, což bylo zhruba na stejné úrovni jako v roce 2016.

"Obliba dodávek chladu však stoupá. Mezi naše největší zákazníky využívající chlad patří zejména velká obchodní centra, ale také nemocniční zařízení a daří se nám tuto službu poskytovat rezidenčním projektům. Jedním z nových klientů je například luxusní budova V Tower na pražském Pankráci," uvedlo vedení firmy.

Hlavním palivem pro kotle je zatím ve Veolii černé uhlí a klíčovým dodavatelem je firma OKD, která bude těžbu postupně utlumovat. Na snížení dodávek od OKD už podnik reagoval nákupem uhlí z Ruska a Polska. "Postupně zvyšujeme podíl využití biomasy. V uplynulém roce jsme spotřebovali na svých zdrojích 88.000 tun biomasy a vyrobili z ní 28 gigawatthodin elektřiny a 342 terajoulů tepla," uvedli Guitard s Novákem.

Do budoucna podnik počítá také s využitím takzvaného tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných odpadů, které v budoucnu už nebude možno recyklovat ani ukládat na skládky. Toto palivo bude spalovat i multipaliovový kotel za více než miliardu korun, jehož stavbu firma chystá v Karviné a který bude první svého druhu v Česku.

Investice firmy v loňském roce dosáhly 885,3 milionu korun, což byl oproti předchozímu roku téměř dvojnásobek. Podstatná část byla použita na projekty snižující emise.

Společnost má zhruba 1600 zaměstnanců. Do skupiny patří mimo Veolie Energie ČR také Veolia Energie Praha, Veolia Energie Kolín, Veolia Energie Mariánské Lázně, Olterm & TD Olomoucnebo Veolia Průmyslové služby ČR. Celá skupina loni vytvořila konsolidovaný zisk 1,15 miliardy korun, o rok dříve byla ve ztrátě 70,8 milionu korun. Výnosy skupině meziročně vzrostly o 296,5 milionu na 11,55 miliardy korun.

Související

Daniel Křetínský

Miliardář Křetínský prodává Pražskou teplárenskou skupinu Veolia

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmy o tom dnes informovaly ČTK. Veolia získá také maďarského výrobce tepla Bert.
Energetika, ilustrační fotografie

Firmě Veolia Energie ČR výrazně stoupl zisk, navzdory krušnému roku 2018

Společnost Veolia Energie ČR, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, vytvořila v loňském roce zisk 1,54 miliardy korun. Oproti roku 2017 šlo o nárůst o 51 procent. Výnosy jí meziročně vzrostly přibližně o 167 milionů (2,3 procenta) na 7,42 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě.

Více souvisejících

Veolia Energie Ekonomika Energetika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí

Úřadující světoví šampioni Američané i po třetím zápase na mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku hledají svou optimální formu. Poté, co na úvod prohráli s domácím Švýcarskem a až ve třetí třetině rozhodli o svém vítězství nad Brity, jim na větším sebevědomí nepřidal ani třetí duel s Finskem. Tomu se po čtyřech letech v rámci MS podařilo Američany porazit, především zásluhou jednadvacetiletého Hämeenaha, který vstřelil dvě branky. Kanada nechtěla připustit déjà vu z loňského čtvrtfinále MS, z něhož senzačně vypadla po porážce s Dány. I když i tentokrát to po dvou třetinách vypadalo všelijak, jelikož skóre bylo bezbrankové, tak třetí třetina nakonec určila konečný výsledek 5:1 pro Kanadu. Švýcarští hokejisté si pak k radosti domácích fanoušků poradili s tápajícími se Němci a mají tak v tabulce skupiny A už devět bodů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA

Čína oficiálně vyzvala Spojené státy americké, aby okamžitě přestaly využívat nátlak a hrozby vůči jejímu karibskému spojenci. Reagovala tak na krok amerického soudu, který obvinil čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze spiknutí za účelem vraždy občanů USA.

před 3 hodinami

Mark Rutte v Praze

Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy

Nové stahování amerických vojáků z Evropy nebude mít vliv na obranné plány Severoatlantické aliance a celý proces se uskuteční postupně a strukturovaně. Prohlásil to generální tajemník NATO Mark Rutte v reakci na kroky Washingtonu, které odrážejí nutnost přesunout americké strategické zájmy více směrem k Asii. Šéf aliance zároveň zdůraznil, že nastal čas, aby Evropa společně s Kanadou převzala větší díl odpovědnosti za svou konvenční obranu a posílila tak svou roli v rámci transatlantického partnerství.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie zasahuje ve škole v Pardubicích. (21.5.2026)

Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení

Policie ve čtvrtek odpoledne zasahuje na jedné ze středních škol ve východočeských Pardubicích. Na místě mělo dojít ke konfliktu dvou osob, kdy jedna skončila v rukou policistů a druhá v nemocnici. V rámci zásahu došlo k evakuaci příslušné školy kvůli bezpečnostní prohlídce. 

před 5 hodinami

Mark Rutte v Praze

„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině

Generální tajemník NATO Mark Rutte ostře varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před případným použitím jaderných zbraní proti Ukrajině. Na tiskové konferenci v bruselské centrále Severoatlantické aliance prohlásil, že jakýkoliv jaderný útok na Kyjev by se setkal s naprosto zničující reakcí ze strany spojenců. Podle šéfa aliance je si Moskva těchto fatálních následků velmi dobře vědoma. Toto prohlášení přichází v momentě, kdy Rusko a Bělorusko zahájily masivní společné vojenské manévry v těsné blízkosti ukrajinských hranic.

před 6 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti

V částech střední Afriky se šíří nová epidemie eboly, na kterou Spojené státy americké reagují minimálně. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v domácích i globálních programech veřejného zdraví. Pro vzácnou variantu Bundibugyo, která současnou krizi způsobila, neexistuje lék ani schválená vakcína. Zatímco mezinárodní vědci a zdravotničtí lídři usilovně pátrají po místech šíření nákazy, americká pomoc v těchto krizových oblastech citelně chybí. 

před 7 hodinami

Raúl Castro

Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra

Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a dalších šest osob. Žaloba se týká incidentu z února roku 1996, kdy kubánská armáda sestřelila dva neozbrojené civilní letouny provozované exilovou organizací Brothers to the Rescue. Při tomto útoku zahynuli čtyři lidé, z nichž tři byli občany Spojených států. Floridský prokurátor Jason A. Reding Quiñones k případu uvedl, že uplynutí dlouhé doby nemůže smazat spáchanou vraždu. K tomuto právnímu kroku dochází v momentě, kdy Washington stupňuje tlak na kubánskou republiku s cílem dosáhnout změny tamního politického systému.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla

Prezident Petr Pavel v úvodu svého vystoupení na pražském fóru Globsec, které cituje i světový tisk, upozornil, že jeho opakovaná varování ohledně nutnosti zaměřit se na politickou vůli, průmyslové kapacity a technologické možnosti Evropy jsou dnes ještě naléhavější než dříve. Staré předpoklady, na kterých stála dosavadní bezpečnostní architektura, již podle něj neplatí. Evropa musí převzít mnohem větší odpovědnost za svou vlastní obranu, přičemž motivem by neměly být požadavky z Washingtonu, ale vlastní strategické a životní zájmy kontinentu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Organizace spojených národů

Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu

Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem

Ukrajinská tajná služba (SBU) oznámila, že ruské síly začaly osazovat hlavice svých raket ochuzeným uranem. Tento nález byl odhalen po dubnovém útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy