Praha - Novým generálním ředitelem Lesů ČR bude současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef Vojáček (47). Do výběrového řízení na post odvolaného ředitele Daniela Szóráda se hlásilo jedenáct uchazečů.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) představil Vojáčka na odpolední tiskové konferenci. Vojáček řekl, že zatím nepředpokládá personální změny ve vedení podniku. Koncepci rozvoje Lesů ČR chce založit na komunikaci s obchodními partnery, neziskovými organizacemi i dalšími hospodáři v krajině. Zakázky by se však podle něj měly zadávat pružněji. "Chtělo by to nepoužívat v rámci celé republiky jednotný mustr pro zadávání veřejných zakázek," řekl. Podle něj se také nejspíš ještě upraví novela vyhlášky, která by měla umožnit druhově pestřejší vysazování nových stromů. Tu v minulosti kritizovaly neziskové organizace.
Szóráda odvolal v polovině května bývalý ministr Jiří Milek (za ANO). Pověřený řízením podniku, který vlastní skoro polovinu českých lesů, byl ředitel lesního a vodního hospodářství podniku Tomáš Pospíšil.
Na podnik v poslední době mířila kritika za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Po svém odvolání Szórád odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik likvidaci kůrovcové kalamity nezvládl. Problém se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů, a to i v sousedních zemích.
Toman řekl, že ministerstvo bude mimo jiné kvůli kůrovci chtít navýšit rozpočet úřadu. Jak již dříve ministerstvo sdělilo, bude chtít 3,5 miliardy korun navíc, z toho alespoň půl miliardy korun by mělo jít na boj proti kůrovci.
"Vyšší podpora by měla být vyplácena při skladování asanovaného dříví mimo les. Pro urychlení obnovy napadených mladých porostů - lýkožrouty nebo václavkou smrkovou - bude podpora poskytována na odstranění porostů s ponecháním rozštěpkované dřevní hmoty na ploše," sdělilo již dříve ministerstvo.
Nový ředitel uvedl, že neví, kdo se ujme vedení VLS po jeho příchodu do podniku s více než 3500 zaměstnanci. Zřizovatelem VLS je ministerstvo obrany. "Ztráta vysoce kvalifikovaného odborníka ministerstvo obrany mrzí, nicméně právě kvality Josefa Vojáčka vedly k jeho výběru na post generálního ředitele LČR, a resort bude respektovat jeho rozhodnutí o další profesní kariéře," sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
"Po vyhodnocení věci panem ministrem Lubomírem Metnarem se předpokládá vyhlášení výběrového řízení na post generálního ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky ČR v nejbližším období," dodal Fajnor.
Související
Populární Čertovy kameny u Jeseníku jsou opět přístupné. Rekonstrukce je hotová
Vítězem miliardového lesnického tendru je firma z koncernu Agrofert
lesy čr , Josef Vojáček (Lesy ČR) , Ministerstvo zemědělství , Miroslav Toman , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
před 3 hodinami
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 4 hodinami
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 4 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 5 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 6 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 7 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 8 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 9 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 9 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 10 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 11 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 12 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 13 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
V čínském hlavním městě narazilo v pátek odpoledne malé letadlo do nejvyšší budovy v Pekingu, mrakodrapu Citic Tower, který je známý také pod názvem Čína Zun. Incident v jedné z nejstřeženějších metropolí světa vyvolal paniku v centrální obchodní čtvrti, kde z výšky desítek pater začaly na ulice plné automobilů padat kusy trosek a částí letadla.
Zdroj: Libor Novák