Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve druhém čtvrtletí v přebytku 8,5 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů byl přebytek 55,8 miliardy korun, o tři miliardy méně oproti předběžným údajům zveřejněným v červnu.
"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k hrubému domácímu produktu se zvýšil na 0,6 procenta v návaznosti na snížení schodků bilance prvotních a druhotných důchodů," uvedla ČNB. Přebytek bilance zboží a služeb dosáhl 7,1 procenta HDP.
Bilance zboží a služeb byla ve druhém kvartále aktivní ve výši 107,8 miliardy korun. Meziroční nárůst přebytku o 2,8 miliardy korun byl podle centrální banky důsledkem zlepšení aktivního salda bilance služeb o 2,9 miliardy korun. K lepšímu výsledku pomohl zejména růst vývozu dopravních a poradenských služeb i nárůstu příjmů z turistiky.
Kapitálový účet skončil ve druhém čtvrtletí schodkem ve výši 1,3 miliardy korun. "Meziroční zhoršení jeho salda o devět miliard korun je důsledkem poklesu příjmů z rozpočtu Evropské unie a vyšších nákupů emisních povolenek ze zahraničí," konstatovala ČNB.
Na finančním účtu platební bilance došlo k čistému přílivu finančních zdrojů ve výši 13,4 miliardy Kč. V položce přímých investic byl vykázán čistý příliv finančních zdrojů ve výši 46,2 miliardy korun. Hlavními faktory byly reinvestování zisku zahraničními vlastníky v tuzemských firmách a čerpání úvěrů od přidružených podniků. Na straně aktiv došlo k reinvestování zisku a navyšování základního kapitálu tuzemskými podniky v zahraničních dceřiných firmách.
"V položce portfoliových investic se uskutečnil čistý odliv prostředků do zahraničí ve výši 96,6 miliardy Kč," uvedla centrální banka. Na straně pasiv se snížil objem krátkodobých vládních dluhopisů ve vlastnictví zahraničních investorů. Na straně aktiv tuzemští investoři zvýšili držbu zahraničních cenných papírů o 6,3 miliardy korun.
Související
ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí přebytkem 70,5 miliardy Kč
ČNB: Platební bilance skončila ve 2. čtvrtletí přebytkem 7,4 miliardy korun
Platební bilance , ČNB , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 2 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 3 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 3 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 5 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
V částech střední Afriky se šíří nová epidemie eboly, na kterou Spojené státy americké reagují minimálně. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v domácích i globálních programech veřejného zdraví. Pro vzácnou variantu Bundibugyo, která současnou krizi způsobila, neexistuje lék ani schválená vakcína. Zatímco mezinárodní vědci a zdravotničtí lídři usilovně pátrají po místech šíření nákazy, americká pomoc v těchto krizových oblastech citelně chybí.
Zdroj: Libor Novák