Praha - České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni. Vyplývá to z odhadu společnosti Wormelen Group, která zastřešuje hračkářství Bambule, Sparkys a HM Studio. Společnost to uvedla na tiskové zprávě.
Děti mají stále více v oblibě interaktivní hračky, které disponují mnoha funkcemi, a jsou tak logicky finančně nákladnější. Trend interaktivních hraček se již také promítl do nabídky plyšáků a panenek pro nejmenší, které mají celou řadu zábavných i edukativních funkcí.
To potvrzuje i Alexandra Čermáková z srovnávače cen Heureka.cz. "Obecně sledujeme mezi rodiči přesun k interaktivním hračkám, které mají edukativní charakter a pozitivně ovlivňují vývoj dětí. Právě tento typ hraček bude letos patřit mezi hodně populární," dodala. Zároveň zůstávají u rodičů oblíbené také jednoduché hračky jako stavebnice nebo kostky, které rozvíjejí dětské dovednosti a zejména podporují jejich jemnou motoriku.
Velmi oblíbená je podle ní letos Albi elekronická tužka, ke které se dají dokoupit vzdělávací knížky Kouzelné čtení. Různé knihy z této edice tak budou letos patřit k oblíbeným dárkům. Hitem budou také různí mluvící plyšáci, kteří děti učí základní číslovky, abecedy nebo třeba barvy. "Sledujeme vzestup zájmu o společenské hry podle seriálů a počítačových her, například ADC Blackfire Zaklínač: Dobrodružná hra," dodala Čermáková.
Podle očekávání Wormelen Group podíl vánočních tržeb k celkovým tržbám Čechů za hračky dosáhne 48 procent. "Kamenné prodejny sice pořád tvoří největší část obratu, každoročně se ale zvyšuje roční podíl tržeb z on-line nákupů, který podle našeho optimistického odhadu bude před Vánocemi tvořit deset procent," marketingová ředitelka Wormelen Jana Krčková.
Během jednoho nákupu vánočních dárků nechá zákazník v kamenném hračkářství v průměru 800 Kč, což je dvakrát více než během roku. Na e-shopu dosahuje průměrný vánoční nákup dokonce 1500 Kč. "České domácnosti jsou i letos díky příznivé ekonomické situaci ochotny více utrácet. Rodiče svým dětem více dopřávají, takže dárky pro děti nezřídka spolknou 50 až 75 procent rozpočtu na vánoční dárky pro celou rodinu," dodala Krčková.
Hypermarkety Globus nabídnou ve vánočním sortimentu řadu nových hitů. "Jedním z nich bude kreativní kuličková stavebnice Gravitrax, která je zábavná nejen pro děti, ale celou rodinu. I proto se loni v Německu o stavebnici strhl obrovský zájem," uvedla mluvčí Rita Gabrielová.
Podle výrobce kovových modelů aut Abrex bude hitem letošních Vánoc v tomto sortimentu slavný model Škoda 130 RS a model sanitky Škoda 1201 "Jde o návrat k českým hračkám v záplavě těch zahraničních," uvedl obchodní ředitel Robert Švec.
Češi loni utratili za hračky rekordních 6,8 miliardy korun, meziročně o sedm procent víc, vyplývá z údajů Sdružení pro hračku a hru.
Související
Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních minimálně 40 let, plyšáci z Číny se i přestávají dovážet
Lego je u dětí stále populární, dokazuje to kuriózní příběh malého chlapce
hračky , Vánoce , Obchody , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 1 hodinou
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 2 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 3 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 4 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 4 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 5 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
Spojené státy a Izrael získaly nad íránským územím naprostou vzdušnou převahu. Většina íránských obranných systémů, které pocházely z Ruska, byla zničena již při předchozích izraelských úderech v uplynulém roce. Americké a izraelské letouny se nyní mohou v oblasti pohybovat s minimálním rizikem po celou dobu trvání konfliktu. Ačkoliv se odhaduje, že Írán má k dispozici masivní armádu, čítající podle některých odhadů v kombinaci se záložáky a islámskými revolučními gardami až tři čtvrtě milionu mužů, vůči leteckým útokům zůstal zcela bezbranný.
Zdroj: Libor Novák