Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přemýšlí o zákazu papírových letáků s aktuální slevovou nabídkou obchodních řetězců. Je to jedna z věcí, o které jedná se Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR), uvedl dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Další novinkou by mohly být povinné dlouhodobější smlouvy pro dodavatele od obchodních řetězců.
Ministr se již dříve nechal slyšet, že by chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Nechce však úplně rušit slevové akce. Podle něj však bude ještě záležet na diskusi s obchodními řetězci, konkrétní výsledky by se mohly objevit na začátku příštího roku, kdy má na jednání přinést SOCR konkrétní návrhy změn. Zatím tak diskuse není uzavřená, dodal dnes.
Papírové letáky nejsou podle Tomana pro řetězce ekonomické, ale také zatěžují životní prostředí. "Je to jedna z cest, o které se bavíme," uvedl ministr.
Do zákona by se také mohla dostat definice slevové akce. Nemuselo by pak docházet k tomu, že některé spotřební zboží je ve slevě deset a více měsíců v roce.
Jak ministr již dříve uvedl největší podíl zboží prodaného v akci, a to 80 procent, je u másla či vajec.
Pan ministr Toman prý přemýšlí o zákazu letáků obch. řetězců se slevami. Než začne zakazovat letáky šetřící díky informovanosti spotřebitelům peníze, mohl by se zabývat předvolebními letáky ČSSD. Sliby, které na nich bývají, naopak nemalé peníze od daňových poplatníků odčerpají.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 2. prosince 2018
V diskusi o prodejních praktikách hovořila také eurokomisařka Věra Jourová o tzv. dvojí kvalitě potravin. Podle ní by se mělo stihnout do voleb do Evropského parlamentu v příštím květnu schválit legislativu, která by označila prodávání potravin pod tou stejnou značkou v podobných obalech ale s jiným složením za nekalou obchodní praktiku. Komise nyní testuje výrobky, aby měla verifikovaná data, že dvojí kvalita problémem je. U 65 produktů z pěti členských států komise nalezla rozdíly, nyní se chystá testovat dalších 140 produktů, výsledky by měly být v příštím roce.
České ministerstvo se zpřísněním evropské legislativy souhlasí, podle Tomana jde obecně o problém západních států, kde jsou nadnárodní výrobci, nikoliv českých producentů.
Český stát provedl loni několik testování kvality potravin. Z posledního šetření vyšlo, že z 21 testovaných dětských výživ, krmiv pro domácí zvířata a privátních výrobků obchodních řetězců prodávaných v podobném obalu v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku, jich bylo stejných sedm. Tři výrobky byly mírně odlišné, 11 jich bylo jiných.
Související
Evropská komise ukončila řízení ohledně Tomanova střetu zájmů bez sankce
Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády
Miroslav Toman , Obchody , Ekonomika , slevy , Svaz obchodu a cestovního ruchu , Věra Jourová , potraviny jídlo , Jan Skopeček (ODS)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
před 1 hodinou
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
před 2 hodinami
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
před 3 hodinami
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
před 5 hodinami
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
před 6 hodinami
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
před 7 hodinami
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
před 8 hodinami
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
před 10 hodinami
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko pravděpodobně koncem tohoto roku zahájí novou vlnu mobilizace a povolá nejméně 300 000 dalších vojáků. Hlavním cílem Moskvy je podle něj dokončit obsazení dlouhodobě požadované Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle Zelenského se dá očekávat, že přes obrovské ztráty lidské síly skončí Rusko na konci roku s okupací prakticky stejného rozsahu území jako na jeho počátku.
Zdroj: Libor Novák