Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně tržby zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem. Unipetrol to uvedl dnes v tiskové zprávě. V prvním čtvrtletí byl holding ve ztrátě. Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů.
Ekonomická situace nebyla podle firmy ve druhém čtvrtletí příznivá. "V rafinérské i petrochemické části jsme navíc realizovali řadu investičních a údržbářských projektů, které ovlivnily náš produkční výkon," sdělil generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak.
"Přesto jsou naše výsledky lepší než v prvním čtvrtletí a po odečtení platby od pojistitelů za mimořádnou událost v Litvínově z roku 2015, zaúčtované ve druhém čtvrtletí minulého roku, je náš provozní zisk v meziročním ohledu srovnatelný," doplnil.
Objem zpracované ropy činil za druhé čtvrtletí 1,9 milionu tun. Prodeje dosáhly u rafinerských produktů 1,67 milionu tun a u petrochemických produktů 409.000 tun.
Investice holdingu ve druhém čtvrtletí činily 1,6 miliardy korun. Podle Unipetrolu směřují hlavně do modernizace a ekologizace výroby a do výzkumu a vývoje například obnovitelných zdrojů a biopaliv.
V maloobchodě Unipetrol investoval do modernizace a rozšíření čerpacích stanic Benzina v Česku a také do rozvoje činnosti na Slovensku. "Občerstvení Stop Cafe je již dostupné na 282 stanicích ze současných 413 čerpacích stanic. A zatímco v Česku pokračujeme v upevňování vedoucí pozice, otevřením první čerpací stanice v Malackách na Slovensku jsme zahájili naši činnost na mezinárodní úrovni," uvedl Wiatrak.
V prvním čtvrtletí letošního roku se Unipetrol propadl do ztráty 65 milionů korun, zatímco loni vykázal ve stejném období čistý zisk 322 milionů. Výnosy naopak v prvním kvartálu meziročně vzrostly o šest procent na 28,9 miliardy. Objem zpracované ropy činil 1,8 milionu tun.
Do skupiny Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, firma Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická firma Spolana, výzkumná centra v Litvínově a Brně či síť čerpacích stanic Benzina. Holding zaměstnává přes 4800 lidí.
Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu 2018. Cílem PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.
Související
Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
Nevybuchlá puma v Litvínově má nepříjemné dopady: Skupina Orlen Unipetrol si půjčí palivo ze státních rezerv
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 1 hodinou
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 1 hodinou
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 3 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
Americký ministr financí Scott Bessent, který již dorazil do švýcarského Davosu, vyslal evropským lídrům jasný vzkaz: mají se „posadit a počkat“, až prezident Donald Trump dorazí a osobně předloží své argumenty. Bessent se tak pokusil uklidnit rozjitřenou atmosféru před očekávaným příletem šéfa Bílého domu, jehož cesta se kvůli technické závadě na letadle Air Force One zpozdila přibližně o tři hodiny.
Zdroj: Libor Novák