Praha - Tři čtvrtiny tuzemských firem čekají, že v příštím roce bude jejich situace stejná nebo horší než letos. Budou dál propouštět, nových pracovních míst vznikne minimum a mzdy většinou neporostou, vyplývá z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro páteční deník E15.
Průzkumu se zúčastnilo 562 menších a středních českých firem.
Pouhá tři procenta firem oslovených v průzkumu čekají, že za rok budou přijímat nové zaměstnance. Propouštět se chystá přes třicet procent podniků.
Úsilím většiny podnikatelů je příští rok především přežít. „Cílem je přes finanční krizi a hospodářskou recesi udržet zaměstnanost i platy na přibližně současné výši. Ekonomická situace na dnešním trhu nedává prostor pro ambicióznější cíle,“ shrnul například šéf hlinecké Ety Jiří Pathy. Podobný názor se opakuje z řady dalších firem.
Zvyšování platů chystá třetina firem, ale spíše jen mírné. V polovině firem mzdy neporostou vůbec, dál snižovat je naopak hodlá osmnáct procent firem. „Příští rok bude nulový nebo jen minimální nárůst mezd,“ uvedl mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček.
„Efekty vládních podpor průmyslu totiž vymizí a nových zakázek moc nepřibývá. Stále hrozí, že v příštím roce přijde další propad,“ komentoval výsledky průzkumu ekonom ČSOB Petr Dufek.
Obavy o trh práce mají odboráři. „Přichází třetí průmyslová revoluce, rozhoduje se o budoucnosti evropského trhu práce. Pokud zahraniční firmy zruší svá místa v Česku, už nikdy je nevytvoří, ale přesunou je jinam,“ uvedl šéf odborů Kovo Josef Středula.
Související
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Ekonomika , krize , nezaměstnanost / nezaměstnaní
Aktuálně se děje
před 38 minutami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 1 hodinou
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 2 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 3 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera