IZIP má další cíl: půlmiliardovou zakázku. A chce odškodné 28 milionů!

Praha - Do dvou let chce ministerstvo zdravotnictví realizovat projekt, kdy přeloží data českých pacientů do cizích jazyků. Bude to stát půl miliardy a firma IZIP už hlásí, že zakázka má patřit jí.

Na čtyři velké tendry v hodnotě půl miliardy, které hodlá vypsat ministerstvo zdravotnictví, upozornily v pondělí Lidové noviny. Přestože firma IZIP už selhala s projektem elektronických pacientských knížek a dokonce si v jejich případě pořídila dvě trestní oznámení, rozhodně teď prohlašuje, že o překlápění dat do cizích jazyků by se měla starat ona.

IZIP hlásí, že je jedinou českou společností, kdo se úkolu může zhostit, navíc už se přeshraniční výměně dat věnuje pět let. "Jen my máme vybudovaný kontaktní bod pro Českou republiku, který umí komunikovat s ostatními členskými zeměmi," uvedl šéf společnosti Jiří Pašek.

Pašek tvrdí, že firmu tímto úkolem pověřilo už v roce 2007 samo ministerstvo zdravotnictví, tomu šéfoval Tomáš Julínek se svým náměstkem Markem Šnajdrem (ODS). Jestliže resort IZIP k nové zakázce nepustí, bude požadovat odškodnění za dosavadní práci, jedná se o 28 milionů korun. Tolik prý firma vložila do vývoje systému.

A šéf odboru informatiky na ministerstvu zdravotnictví dává IZIPu zapravdu. Resort dal firmě svolení, aby republiku v Evropské unii zastupovala. "Účast společnosti IZIP je také součástí smlouvy, kterou s Evropskou komisí podepsal hlavní koordinátor akce Švédsko," upozornil Fares Shima.

Rozhodně platí, že nikdo nemůže firmě bránit, aby se do tendru přihlásila, ale šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) rozhodně odmítá, že by se zakázky mohl ujmout právě IZIP. Odchod dat za hranice si chce ohlídat samo ministerstvo. "Pokud se k tomu IZIP stále hlásí, je to podvod. Jedině my máme zmocnění určit, kdo bude v tomto směru stát zastupovat," nehodlá se nechat zviklat Heger. Podle něj už IZIP o zmocnění přišel před čtyřmi měsíci a žádné odškodné nedostane.

Kromě IZIPu jsou tu i další problémy: čeští lékaři se shodují, že registr je sice bohulibý, ale poněkud zbytečný luxus. Raději by viděli třeba registr screeningových vyšetření rakoviny prsu. K tomu ovšem zůstává Leoš Heger hluchý.

Související

Vrchní soud v Praze

Čurda a Pašek z kauzy IZIP si trest odpykají, Vrchní soud v Praze potvrdil verdikt

Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté vězení za podvod. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obou mužů. Pašek i Čurda musí každý zaplatit státu dvoumilionový peněžitý trest a společně mají nahradit podvedené IZIP škodu 140 milionů korun. Po dobu pěti let také nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Kauza se týká spolupráce IZIP se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).
soudy

Exředitel IZIP dostal šest let natvrdo. Spáchal obří podvod, konstatoval soud

Pražský městský soud dnes dal někdejšímu řediteli společnosti IZIP Jiřímu Paškovi a jednateli firmy FINIM Iljovi Čurdovi šestileté tresty vězení za podvod se škodou téměř 170 milionů korun. Muži se ho podle předsedkyně senátu Vlasty Langhamerové dopustili při uzavírání smluv mezi společností provozující elektronické zdravotní knížky a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Rozhodnutí není pravomocné, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.

Více souvisejících

izip ministerstvo zdravotnictví Marek Šnajdr

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Ed Miliband

Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování

Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla

Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě

Americká armáda zahájila další sérii úderů proti Íránu, jejichž cílem je výrazně oslabit jeho schopnosti útočit na plavidla v Hormuzském průlivu. Jedná se již o desátou noc útoků v řadě, které přicházejí poté, co americký prezident Donald Trump přísahal, že Írán potrestá za smrt amerických vojáků. Trump již dříve prohlásil, že Írán byl předchozí noc zasažen velmi tvrdě na počest tří nedávno zabitých amerických vojáků, z nichž dva padli v Jordánsku a jeden v Íráku.

před 9 hodinami

včera

Houby, ilustrační foto

Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů

Každá česká domácnost, jejíž členové vyrážejí na sběr, si loni v průměru odnesla z lesa 6,2 kilogramu hub, 2,6 kilogramu borůvek a něco přes 1 kilogram malin. Houbařsky byl rok 2025 spíše podprůměrný. Vyplývá to z šetření Ministerstva zemědělství (MZe), který vyhodnotila Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity (ČZU).

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku

Nikomu asi není třeba vysvětlovat, čím synem je princ Harry. Je to už téměř třicet let, co ještě jako nezletilý přišel o jednoho z rodičů. Princeznu Dianu si její mladší syn uchovává ve vzpomínkách. A také v receptech, jak vyšlo najevo. 

včera

včera

včera

důchody

Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři

Vláda schválila změny v důchodovém systému a poslala příslušnou novelu zákona o důchodovém pojištění do Poslanecké sněmovny. O rozhodnutí kabinetu informoval na sociální síti X ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. Nová úprava má za cíl ocenit seniorskou pracovní aktivitu, lépe podpořit lidi ve vysokém věku a zjednodušit fungování celého systému, přičemž plánované změny ve valorizacích prozatím schváleny nebyly.

včera

Vláda ČR

Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině

Vláda na svém pondělním jednání jednomyšleně podpořila poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše a ministra školství Roberta Plagy, který usiluje o plošný zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení. Omezení se má týkat mateřských škol, základních škol a také nižších stupňů víceletých gymnázií. Podle ministra školství se kabinet k této zákonné úpravě rozhodl na základě vyhodnocení dat ze škol, z nichž vyplynulo, že dosavadní dobrovolný přístup nepřinesl dostatečné výsledky.

včera

Jeroným Tejc, Martin Šebestyán, Ivan Bednárik

Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě

Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.

včera

Prezident Trump

Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní

Americký prezident Donald Trump vyvolal rozruch svými neotřelými návrhy ohledně pořádání dalších ročníků fotbalového mistrovství světa. Před nedělním finálovým utkáním mezi Španělskem a Argentinou na stadionu MetLife v New Jersey poskytl rozhovor televizi Fox, v němž otevřeně vyzval šéfa mezinárodní federace FIFA Gianniho Infantina, aby Spojeným státům co nejdříve opět přidělil pořadatelství tohoto šampionátu.

včera

Andrej Babiš

Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat

České zastoupení na summitu NATO doprovázela výrazná vnitropolitická tenze mezi premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Petrem Pavlem. Českou delegaci tvořili vedle předsedy vlády a hlavy státu také ministr zahraničí Petr Macinka a ministr obrany Jaromír Zůna. Vláda přitom s účastí prezidenta na vrcholné schůzce původně nepočítala, Ústavní soud však kabinetu předběžným opatřením nařídil, aby Pavlovi odjezd umožnil. Premiér Babiš následně prezidentovo působení na akci veřejně označil za ostudné a trapné.

včera

včera

včera

Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán utrpěl velmi těžké zásahy poté, co Spojené státy dokončily devátou noc leteckých úderů. Napříč íránským územím byly hlášeny četné výbuchy. Narůstající počty vojenských obětí a šířící se útoky v posledním období výrazně zvýšily obavy z propuknutí rozsáhlejšího válečného konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy