Praha - Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků OKD. Rozhodně prý nebude kupovat OKD, ani důl Paskov, a to ani, kdyby stál jen jednu korunu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Jiří Rusnok. Vláda se prý bude soustředit hlavně na starost o lidi bez práce a širší obnovu Moravskoslezského regionu.
"Já tady zdůrazňuji, že my nebudeme jako česká vláda z peněz českých daňových poplatníků platit žádné dluhy soukromých vlastníků této firmy. To je prostě vyloučeno," uvedl Rusnok, podle něhož vláda takovým způsobem nemůže řešit situaci jednoho soukromého podniku.
Odmítl také možnost, že by důl za jednu korunu odkoupil stát, jak o tom hovořila například ČSSD. Takové úvahy označil za naprosto scestné.
Vláda podle něj ale bude dělat veškerá opatření, která jsou možná a která jí přísluší. Hovořil přitom o zajištění sociálních kompenzačních programů a programů pro opětovné začlenění do společnosti, obecněji pak o aktivní politice zaměstnanosti a ekologických sanacích v regionu. Například na další část sanace ostravských lagun bude podle něj v nejbližší době uvolněna další miliarda korun.
Oficiální jednání s OKD zatím nezačala, uvedl také ministerský předseda. Poprvé se zástupci státu s vlastníky firmy sejdou 24. září. Schůzky, po níž Rusnok očekává další, se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman.
OKD, jejíž důl Paskov zaměstnává kolem 3000 lidí, je stoprocentně vlastněna firmou NWR se sídlem v Amsterodamu. Tato společnost pak téměř ze dvou třetin patří skupině BXR, ve které má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.
Zdeněk Škromach (ČSSD) působil jako ministr práce a sociálních věcí ve vládě Vladimíra Špidly, která v září 2004 prodala společnosti Karbon Invest zbývající státní podíl v OKD. O pár měsíců později společnost koupil Bakala. "Za to, že dneska krachuje OKD, zodpovědnost necítím. Zodpovědnost má majitel. A vláda, která se má starat o vytvoření prostředí, aby k takovým situacím nedocházelo," uvedl pro iDnes.cz senátor.
Zárodek dnešního OKD se vznikl po druhé světové válce. Tehdejších šest těžařských společností bylo postaveno pod národní správu. Krátce na to byly dekretem prezidenta republiky znárodněny všechny doly a jiné průmyslové podniky. V roce 1953 došlo k další změně, kdy byl podnik Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly zrušen a vznikl Kombinát OKD, který plnil funkci hlavní správy. Řídil činnost nově zřízených podniků. V roce 1957 byl i tento podnik zrušen, aby vznikly tzv. výrobně hospodářské jednotky. Kombinát OKD byl nahrazen Sdružením OKD. Další změna proběhla v roce 1965, kdy rozšířením pravomocí došlo ke změně názvu na Ostravsko-karvinské doly. V roce 1977 byla zřízena státní hospodářská organizace OKD se sídlem v Ostravě. Ta byla zrušena 31. prosince 1988 a 1. ledna následujícího roku vznikl státní podnik OKD.
Státní etapu vývoje OKD ukončil 1. ledna 1991 ministr hospodářství jeho zrušením a zřízením akciové společnosti Ostravsko-karvinské doly, píše server tezba-a-vyuziti-cerneho-uhli.webnode.cz.
Související
Důl Paskov končí. Měl poměrně krátkou, leč pohnutou historii
Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017
Aktuálně se děje
včera
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
včera
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
včera
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
včera
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
včera
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
včera
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
včera
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
včera
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
včera
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
včera
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
včera
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
včera
Putin by teď na mír nepřistoupil, naznačují informace z Kremlu
včera
Sucho je mimořádné a prohloubí se, varují meteorologové před tropickou vlnou
včera
Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením
včera
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
včera
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
včera
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
včera
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
10. července 2026 21:36
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
10. července 2026 20:27
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688.
Zdroj: Libor Novák