Brusel/Praha - Evropská unie v minulých letech několikrát umožnila poskytnout státní pomoc uhelným společnostem v některých členských zemích, kde se řešilo uzavírání uhelných dolů. Vyplývá to z dokumentů dostupných na stránkách Evropské komise. Stalo se tak na základě dřívějšího rozhodnutí lídrů EU o státní pomoci, která má usnadnit uzavírání některých šachet.
Jedno z nejnovějších rozhodnutí EK je staré dva roky. Brusel tehdy umožnil poskytnout státní pomoc polskému uhelnému sektoru. Plán pro roky 2011 až 2015 počítá s celkovým rozpočtem 2,45 miliardy zlotých. Peníze by měly zamířit mimo jiné společnostem Kompania Wenglowa a Katowicka Grupa Kapitalowa, které od roku 1998 uzavřely nejméně devět těžebních jednotek.
Loni Brusel umožnil poskytnout státní pomoc rumunské National Hard Coal Company. Pokrývá výrobní a další náklady, které se v letech 2011 až 2018 vyskytnou v souvislosti s uzavřením tří těžebních jednotek společnosti National Hard Coal Company, vyplývá z dokumentů na webu komise. Rumunsko podle spisů mimo jiné zmiňovalo náklady spojené uzavírkou dolů či na rekvalifikaci více než 3000 lidí, kterých se opatření dotkne.
Brusel v obou případech konstatoval, že plánovaná státní pomoc nenarušuje vnitřní trh a je v souladu s dřívějším rozhodnutím lídrů EU z prosince 2010.
Česká vláda přitom včera argumentovala mimo jiné evropskou legislativou zakazující veřejnou pomoc a zdůraznil zodpovědnost vlastníků dolu.
ČSSD by měla zpytovat svědomí
O Zdeňku Bakalovi se včera rázně vyjádřil Lubomír Zaorálek ČSSD). "Rád bych požádal pana Bakalu, aby orgány společnosti příště nezasedaly v Amsterodamu, ale v Ostravě či v Karviné. Společnost si v minulých letech rozdělila 50 až 60 miliard korun na dividendách a pan Bakala teď zase natahuje ruku," řekl. "Pokud se hodlá takhle chovat, neměl by se do ČR ani vracet. Může se stát, že tady bude nežádoucí osoba, nenáviděná nejen horníky. Takhle se odpovědný podnikatel nechová," dodal. Zaorálek se dále vyjádřil, že by stát mohl ztrátový důl odkoupit.
Zaorálkova silná slova však zkritizoval exministr Kalousek, píše iHned.cz. "Místopředseda Zaorálek by měl zpytovat svědomí a s ním i předseda ČSSD Sobotka. Oni byli tou hybnou silou prodeje OKD právě těmto vlastníkům," vyjádřil se Kalousek.
"Já jsem proti tomu, aby jakákoliv veřejná koruna šla do rukou vlastníka, který nezvládl svou úlohu. Byl by to nejenom morální hazard, ale především by to bylo porušení podmínek rovné soutěže," myslí si ovšem Kalousek.
Související
Důl Paskov končí. Měl poměrně krátkou, leč pohnutou historii
Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák