Praha - Ministr financí Eduard Janota našel reformu penzí, která je podle něj nejlepším kompromisem. Z variant, které vypracovala Bezděkova komise, zvolil tu, podle níž by stát lidem přispíval na jejich účet penzijního fondu tři procenta z hrubé mzdy. Informují o tom páteční Hospodářské noviny (HN).
Další tři procenta ze mzdy by si pak lidé museli povinně přispívat ze svého. To by mělo být spravedlivější vůči lidem s vyššími příjmy, protože by se jejich výdělky alespoň částečně odrazily na výši penze.
"V dané politické situaci a v situaci, ve které důchodový systém je, je toto varianta, která podle mého názoru má šanci projít," řekl Janota. Bez reformy penzí se Česko neobejde. Je nutná nejen kvůli stárnutí obyvatel, ale chtějí ji Ústavní soud, Evropská unie nebo OECD. Janotova kompromisní varianta, která by se nedotkla státního systému penzí (což požaduje levice) a která by udělala celý systém spravedlivější pro lidi s vyššími příjmy (což chce pravice), má podporu ODS a lidovců.
Vyhráno ale ještě kompromisní varianta reformy nemá. Nechtějí ji totiž ani KSČM a ČSSD, ani TOP 09. A tyto strany budou mít prakticky jistě v nové sněmovně pohodlnou většinu poslanců.
Související
Rozloučení s Eduardem Janotou, na obřad přišli zástupci Fischerovy i Nečasovy vlády
Lidé se rozloučí s Eduardem Janotou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
před 1 hodinou
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
před 2 hodinami
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
před 3 hodinami
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
před 3 hodinami
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
před 4 hodinami
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
před 5 hodinami
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
před 6 hodinami
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
před 6 hodinami
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
před 7 hodinami
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
před 8 hodinami
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
před 9 hodinami
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
Prezident Donald Trump v úterý ráno na své sociální síti Truth Social prohlásil, že jej Teherán informoval o kritické situaci uvnitř země. Podle Trumpových slov se Írán nachází ve „stavu kolapsu“ a usiluje o co nejrychlejší znovuotevření strategického Hormuzského průlivu, zatímco se tamní režim snaží vyřešit otázky spojené se svým vedením.
Zdroj: Libor Novák