Český bankovní systém? Přišla velká rána od agentury Moody's

Londýn/Praha - Výhled pro český bankovní systém zůstává negativní. Uvedla to ve své dnešní zprávě agentura Moody's Investors Services. Výhled Moody's nezměnila od prosince 2011. Proti předchozí zprávě zveřejněné v září 2013 však Moody's konstatuje, že podmínky v domácí ekonomice se zlepšují, což by mělo přispět v příštích 12 až 18 měsících ke stabilnějšímu provoznímu prostředí bank.

Moody's však současně varoval, že nízké úrokové sazby budou mít i nadále negativní dopad na ziskovost bank.

Rizika zhoršení ekonomické situace jsou nyní podle Moody's mírnější díky vzniku koaliční vlády letos v lednu. K tomu Moody's očekává, že ekonomika eurozóny, která je hlavním vývozním trhem Česka, letos vzroste o půl až 1,5 procenta a příští rok o jedno až dvě procenta.

Moody's tak odhaduje, že hrubý domácí produkt Česka letos stoupne o 1,9 procenta a příští rok tempo růstu zrychlí na 2,5 procenta.

Zlepšující se výhled ekonomiky podle Moody's podpoří finanční základy českých bank. Rostoucí vývoz pak pomůže zlepšit kvalitu majetku zpracovatelských a obchodních firem a také kvalitu firemních úvěrů. Horší to bude jen v sektoru komerčních realit a ve stavebnictví, na které má dopad pomalejší oživení domácí poptávky.

Kapitálové rezervy českých bank jsou robustní, poznamenala Moody's. Celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti bankovního systému, takzvaný Tier 1, činil na konci roku 16,8 procenta.

Kdy přestane centrální banka škrtit korunu

"Inflace sice klesla na velmi nízké hodnoty, ale zůstala v kladných číslech, což si centrální banka přála. Návrat na vyšší hodnoty, blíže k dvouprocentnímu cíli, uvidíme až v dalším průběhu roku. Zatím je to tak spíše vidět jen na struktuře inflace; první dopady už jsou ale patrné i v reálné ekonomice. Velmi dobře se začalo dařit vývozu, což samozřejmě není jen zásluha oslabení kurzu," řekl pro týdeník Ekonom Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB.

"Obecně řečeno, současný kurzový režim opustíme ve chvíli, kdy si budeme jisti tím, že se k němu nebudeme muset v dohledné době vracet. I my to totiž vnímáme jako výjimečné opatření dané tím, že nám hrozil výjimečný cenový vývoj, tedy deflace. Pro centrální banku tak bude důležité, aby viděla, že se inflace vzdálila od deflačních vod a že se i po oslabení režimu oslabeného kurzu koruny udrží v blízkosti našeho dvouprocentního cíle," pokračuje ekonom.

A dodal: "Pravděpodobně to bude situace, kdy bude domácí ekonomika už natolik robustně rozjetá, včetně mzdového vývoje, že bude vytvářet sice mírné, ale trvalé inflační tlaky. Ty umožní, že i po opuštění kurzu jako nástroje měnové politiky inflace setrvá poblíž dvou procent. Nebude nám tak hrozit, že inflace začne opět padat výrazně pod cíl, možná až na hranici deflace, což by opět donutilo centrální banku uvažovat o nějakých výjimečných opatřeních."

Související

Více souvisejících

Moody´s banky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

včera

Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno

Poslední březnový víkend přinese oproti tomu probíhajícímu chladnější a nevlídnější počasí. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Maximální teploty se ani nepřiblíží dvouciferným hodnotám.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy