Byznys pro společnost oznámil výsledky 17. ročníku prestižního ocenění TOP Odpovědná firma zná své vítěze

55 nezávislých porotců z akademické sféry, médií, neziskového i komerčního sektoru, ale i z řad významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji kultury podnikání v ČR, vybíralo z více než 60 společností a 125 strategií a projektů ty, které jsou svým přístupem k tématům odpovědnosti a udržitelnosti výjimečné.

Rok 2020 byl dosud nepoznanou výzvou. Proto je Byznys pro společnost jako největší platforma pro odpovědné podnikání v České republice a organizátor ocenění TOP Odpovědná firma hrdý na všechny zúčastněné. Desítky nejvýznamnějších společností i letos v bezprecedentních podmínkách dokázaly, že etický přístup v managementu, respekt k potřebám společnosti, zaměstnanců, zákazníků, partnerů a šetrnost vůči životnímu prostředí jsou klíčovými tématy, na která je nutné se soustředit nejen v dlouhodobém horizontu – a že třeba jednat je už nyní.

„Na jaře se s nástupem pandemie objevila obava, zda budou témata odpovědnosti a udržitelnosti pro soukromý sektor stejně aktuální a naléhavá jako dřív. Firmy primárně řešily bezpečnost zaměstnanců a pomoc nejzasaženějším skupinám obyvatel, koronavirová hrozba je přiměla přenastavit vnitřní procesy a upravit svoji činnost. Velmi záhy se však potvrdilo, že principy CSR pro ně zůstávají prioritou, leckteré z nich dokonce přiměla k akceleraci aktivit v tomto směru,“ říká Daniela Němcová, ředitelka Byznysu pro společnost.

Ocenění TOP Odpovědná firma 2020 je jediný rating svého druhu v ČR. Je určený firmám všech velikostí a oboru působení, zdrojem unikátních dat pro rozvoj firemních strategií a projektů i nenahraditelnou inspirací a příkladem dobré praxe v udržitelnosti a CSR.

Držitelé tohoto ocenění spolu s ním získali i potvrzení, že jejich strategie a projekty sledují aktuální trendy i společenské potřeby a přispívají k jejich konkurenceschopnosti.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká firma, kde je hodnocení sestaveno na základě bodového zisku v pěti oblastech (strategie, odpovědné HR, odpovědný přístup v dodavatelsko-odběratelském řetězci, životní prostředí a podpora komunit) se mezi lídry zařadily tyto společnosti:Vodafone Czech RepublicSkanskaTesco Stores ČRPivovary Staropramen s. r. o.Plzeňský PrazdrojSkupina ČEZVelux Česká republika, s. r. o.Plzeňský Prazdroj zároveň získal i ocenění Trendsetter*.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná malá firma se do TOP 5 probojovaly tyto společnosti:Bamboolike-Brána s. r. o.Biopekárna Zemanka s. r. o.ESPIRA Investments s. r. o.MHA, s. r. o.Bamboolik je též držitelem ocenění Trendsetter*. 

Mezi TOP Odpovědné firmy v reportingu se letos zařadily:PWC Česká republikaPivovary Staropramen s. r. o.Lidl Česká republikaSkupina ČEZPlzeňský PrazdrojLetiště Praha, a. s.Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Tři nejlepší firmy v projektové kategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě jsou:IKEA Česká republika s. r. o.díky projektu Propojení dvou světů: Podpora náboru a integrace osob se zdravotním postiženímČeská pošta, s. p. díky projektu Z externisty internistou: zaměstnávání odsouzených a lidí s trestní minulostí Vodafone Czech Republic díky projektu Family Friendly BenefitySpeciální ocenění poroty získal Bamboolik za projekt Šicí dílna Bamboolik zaměstnávající matky dětí do 4 let věku a matky samoživitelky.

Letos porota vzhledem k výjimečné situaci spojené s pandemií mimořádně ocenila i projekty, které aktuálně a pružně reagovaly na nově vzniklé potřeby. Ocenění v subkategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě – Anti-COVID počin tak získávají:Accenture za projekt Podpora work-life balance rodičůDeloitte Czech Republic za projekt Kariérní poradenství online

V kategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí byly oceněny společnosti:GZ Media, a. s. za projekt Kroužky Robotika je hraAGC Automotive za projekt TECHNOWIZZ - AGC Automotive Czech a podpora technického vzděláváníŠKODA AUTO a. s. za projekt: Nadační fond ŠKODA AUTO – partnerství pro rozvoj regionu

V subkategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí – Anti-COVID počin, která je vzhledem k současné situaci vyhlášena výjimečně pro rok 2020, získávají ocenění společnosti:Česká televize za projekt Mimořádné vzdělávací projekty ČT pro školáky, rodiče i pedagogyDeloitte Czech Republic díky projektu Deloitte for schools – Online vzdělávání v době koronaviruVodafone Czech Republic za projekt Mobilní aplikace Bright Sky pro odhalení domácího násilí.

TOP Odpovědnými firmami v životním prostředí se letos stávají:Skanska za projekt Rebetong a šedá vodaADLER Czech za projekt Pořízení akumulace včetně OZE – Hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogeneracíTesco Stores ČR za projekt Žádné jídlo nazmar

Trendsetter* je ocenění, kdy porota z firem na předních místech ratingu vybere jednu, která zároveň nastavuje trendy pro firmy ve společnosti, je inovativní a aktivní i externě v propagaci udržitelnosti. Nemusí však být na úplně prvním místě ratingu.

Důležitost a naléhavost témat udržitelnosti a odpovědnosti v současné době si velmi dobře uvědomují zástupci těch společností, které se pro rok 2020 staly partnery ocenění TOP Odpovědná firma:

„Nejpalčivějším problémem nás všech je pandemie. Jsme tady, abychom pomohli nejohroženějším skupinám a sociálně slabým,“ říká Karolína Kříženecká, ředitelka korporátní komunikace a CSR ING Česká republika.„V našich produktech myslíme na fakt, že populace stárne a její očekávání se mění, a směrem k zaměstnancům se snažíme o co největší flexibilitu,“ uvádí Milan Medek, CSR manažer Pojišťovny Kooperativa, a. s., Vienna Insurance Group.„Udržitelnost zohledňujeme napříč všemi aspekty našeho podnikání, ať už jde o spolupráci s farmáři, výběr obalů, technologie v našich pivovarech nebo vztahy s našimi zákazníky,“ říká Ivan Tučník, manažer institucionálních vztahů a firemní odpovědnosti v Plzeňském Prazdroji.„Naše podnikání posuzujeme v širším kontextu, vyhodnocujeme potenciální i stávající dodavatele, klademe důraz na české suroviny, díváme se dopředu a vnímáme rizika v oblasti udržitelnosti,“ uvádí Jana Vinklářová, ředitelka právního oddělení a vnějších záležitostí pro Česko a Slovensko, Pivovary Staropramen s. r. o.„Považujeme za naprosto přirozené věnovat se odpovědným iniciativám, protože jsme si vědomi odpovědnosti za svět, v němž žijeme dnes a budeme žít i v budoucnu,“ vysvětluje Lenka Mašková, Corporate Responsibility Manager, Tchibo Praha spol. s r. o.„Odpovědná firma podniká tak, aby dodržela své závazky nejen vůči svým vlastníkům, ale také vůči zaměstnancům, veřejnosti a budoucím generacím,“ shrnuje Michaela Chaloupková, členka představenstva a leader udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ.

TOP Odpovědná firma vodafone

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Hasiči v akci, ilustrační foto

Čeští hasiči nabídli Turecku připravený tým k vyhledávání v sutinách

Čeští hasiči mají připravený 68členný tým k vyslání do Turecka, které nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Čekají, až turecká strana přijme jejich nabídku pomoci. Uvedli to dnes na twitteru. Katastrofa v Turecku a Sýrii si podle aktuálních informací vyžádala nejméně 568 mrtvých a tisíce zraněných. Čísla pravděpodobně dále porostou.

Aktualizováno před 23 minutami

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 23 minutami

před 28 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 568 mrtvých. Bilance se zvýšila poté, co ji aktualizoval turecký vicepremiér Fuat Oktay, a pravděpodobně dále poroste. Zraněných jsou tisíce. Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. Záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Různé země přicházejí s nabídkami pomoci.

před 1 hodinou

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 3 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK

Další zprávy