Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,457 milionu lidí. Bylo to o 6000 více než na konci loňského roku. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva financí.
V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, bylo 3,41 milionu lidí. To bylo o 85.000 méně než na konci roku 2018. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má 1,048 milionu lidí, o 91.000 více než loni v prosinci.
"Z aktuálních čísel MF jasně vyplývá, že Češi si na penzi spořit chtějí," uvedl manažer poradenské společnosti ChytryHonza.cz Petr Kutáč. Lidé, kteří stihli uzavřít penzijní připojištění do roku 2012, mají výhodu garance vkladů. Výhodou účastnického fondu je ale podle něj určení strategie klientem a její případná změna v průběhu let. Čísla však hovoří jasně, účastnické fondy mají vyšší míru zhodnocení než fondy transformované, dodal.
Za první pololetí 2019 činil objem vyplácených státních příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření 3,6 miliardy Kč. Průměrný měsíční státní příspěvek vzrostl proti konci roku 2018 o čtyři Kč na 138 Kč. Průměrný měsíční státní příspěvek vyplacený na penzijní připojištění činil 131 Kč (nárůst o tři Kč) a na doplňkové penzijní spoření 160 Kč, stejně jako koncem roku 2018.
Objem příspěvků účastníků penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření dosáhl 18,4 miliardy Kč. Průměrný měsíční příspěvek účastníka stoupl proti konci roku 2018 o osm Kč na 710 Kč. Průměrný měsíční příspěvek účastníka penzijního připojištění vzrostl o osm Kč na 688 Kč, u účastníka doplňkového penzijního spoření klesl o osm Kč na 782 korun.
Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení. Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich zbylo devět.
Související
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
důchody , penzijní připojištění , penzijní fondy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 2 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 3 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 4 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 5 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 7 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 8 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 9 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 10 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Zima sice začíná úřadovat, ale na brusle by lidé měli chodit především na hokejové stadiony. Nikoliv na přehradu, jak to udělala žena, která ve Špindlerově Mlýně vyrazila na zamrzlou vodní plochu dokonce s kočárkem.
Zdroj: Jan Hrabě