Čistý zisk Monety klesl o 38 procent. Pandemie vrhá stín na ekonomiku ČR, říká šéf banky

Čistý zisk skupiny Moneta Money Bank za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 37,6 procenta na zhruba 1,9 miliardy korun. Provozní výnosy naopak stouply o 19,4 procenta na 9,4 miliardy. Banka to dnes oznámila v tiskové zprávě. Na propadu zisku se podepsala současná pandemie nemoci covid-19.

Moneta Money Bank
doporučujeme

Celkový zisk před zohledněním takzvaných opravných položek, které z větší části tvoří právě krytí rizik spojených s pandemií, podle Monety meziročně stoupl o 28,5 procenta na 5,3 miliardy korun.

Celková výše opravných položek k úvěrům činila 3,1 miliardy korun. Z toho krytí očekávaných rizik spojených s pandemií covidu-19 dosáhlo 2,4 miliardy. "Pandemie covid-19 a její důsledky vrhnou stín na celou ekonomiku České republiky," uvedl generální ředitel banky Tomáš Spurný. "I přes tuto nečekanou krizi pokračujeme v plnění našich strategických cílů a nepochybuji o tom, že je splníme," komentoval aktuální výsledky Monety.

Banka kvůli koronavirové krizi umožňuje na základě předpisů přijatých státem klientům dočasně odložit splácení úvěrů. Ke 30. září Moneta evidovala pod tímto moratoriem úvěry celkem za 18,6 miliardy, tedy asi devět procent z celkového úvěrového portfolia banky.

Čistý zisk banky překonal analytická očekávání. "Náklady rizika rostly výrazně pomalejším tempem než v předchozím čtvrtletí. Většina vytvořených rezerv souvisí se zhoršeným makrovýhledem. Kreditní ztráty zůstávají velmi nízké," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. To podle něj signalizuje, že v dalších kvartálech může Moneta rezervy opět rozvolňovat, což přispěje k lepším výsledkům. Za pozitivní považuje rovněž zlepšení výhledu na hospodaření v roce 2021. Informace o obnovení dividendové politiky v dubnu budou investoři také hodnotit poměrně optimisticky, dodal.

Akcie Monety po zveřejnění výsledků na pražské burze po 9:00 rostly o více než půl procenta a překročily hranici 56 Kč.

Podíl nesplácených úvěrů Monetě oproti loňsku klesl. Loni ve třetím čtvrtletí dosahoval 1,9 procenta, letos se snížil na 1,5 procenta. K poklesu přispěl podle banky především prodej historického portfolia úvěrů v selhání. Výnos z prodeje činil 119 milionů korun před zdaněním.

Monetě ve třetím čtvrtletí nadále rostly celkové objemy úvěrů pro spotřebitele i podniky. Retailové úvěry meziročně vzrostly o 68,1 procenta, hlavně díky hypotékám. Objem hypotečních úvěrů stoupl o 122,3 procenta na 90,4 miliardy korun, a tržní podíl Monety tak vzrostl ze 3,3 na konci loňského roku na 6,6 procenta. Objem spotřebitelských úvěrů meziročně stoupl o 25,2 procenta na 50,2 miliardy. Oproti předchozímu čtvrtletí ale mírně klesl, podle Monety především kvůli koronavirové krizi.

Komerční úvěry zaznamenaly meziroční růst o 17,2 procenta na 77 miliard korun. Objem úvěrů pro živnostníky a podnikatele stoupl o 21,5 procenta na 7,8 miliardy. Objem retailových vkladů se zvýšil o 70,8 procenta na 191 miliardy a komerční vklady stouply o 6,4 procenta na 65 miliard.

Počet klientů Monety meziročně stoupl o 35,6 procenta na 1,4 milionu. Podle banky k tomu pomohly i akvizice. Počet poboček klesl z loňských 179 na 160 a počet bankomatů ze 632 na 554.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnila z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si rezervují prosincové pobyty v tuzemsku, svátky chtějí trávit…

01.12.2020 15:32 Češi mají zájem o vánoční a silvestrovské pobyty v tuzemsku. Termíny si začali rezervovat hned po…

Schodek státního rozpočtu stoupl na 341,5 miliardy. Nejhorší výsledek od…

01.12.2020 15:19 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 341,5 miliardy korun z říjnových 274 miliard…

Prodej dálničních známek přes e-shop nefunguje, Havlíček je terčem kritiky…

01.12.2020 14:22 Aktualizováno Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz od rána…

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

01.12.2020 14:15 Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama