Insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank CZ Jiřina Lužová dnes odešle nabídku na prodej úvěrového portfolia Sberbank 44 bankám s licencí České národní banky. Zájemci mají čtyři týdny na podání nabídek a věřitelský výbor poté rozhodne, zda nejvhodnější nabídku z nich přijme. Lužová to dnes sdělila ČTK.
Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ke konci června měla banka desítky tisíc věřitelů, vůči nimž evidovala závazky za 61,762 miliardy korun.
Rychlý prodej je podle Lužové nejlepší variantou pro věřitele banky, občany, firmy, obce a kraje, kterým ve Sberbank uvízly peníze. Insolvence Sberbank je podle správkyně unikátní v tom, že se prodává zdravá banka se solidním portfoliem, která byla ještě v loňském roce jednou z deseti největších bank v ČR, splňovala všechny své regulatorní povinnosti a podíl klasifikovaných úvěrů nepřekračoval průměr českého trhu. "Díky tomu je šance, že historicky největší insolvenční řízení bude zároveň i nejkratší, kdy by velká část peněz věřitelů mohla být vyplacena v první polovině roku 2023," dodala.
"Prodej je dobrou zprávou i pro desetitisíce dlužníků banky, kterým převzetí úvěrů jinou bankou umožní vrátit se k normálnímu obchodnímu vztahu se zdravou bankou, která jim poskytne servis, jež už Sberbank poskytovat nemůže," upozornila Lužová. V opačném případě by podle ní hrozil prodej úvěrů firmám obchodujících s pohledávkami, který by nejen velmi pravděpodobně vedl k podstatně nižšímu výnosu, ale byl by provázen i velmi nepříjemnými dopady na dlužníky Sberbank, včetně 13.000 lidí s hypotékami.
Zahájení prodeje umožnil pondělní souhlas věřitelského výboru s uhrazením nákladů na ekonomické a právní poradenství a IT služeb během prodeje. Souhlas s prodejem samotným odsouhlasil věřitelský výbor 29. srpna 2022.
Analytik Cyrrusu Vít Hradil očekává, že o portfolio bývalé Sberbank by mohl být zájem, ačkoliv vzhledem k nadcházejícímu ekonomickému ochlazením patrně nabídka nepřichází ve zcela ideální době. Za nejpravděpodobnější adepty považuje středně velké banky, které na podobnou transakci mají dostatečnou sílu a zároveň usilují o navýšení svého podílu na trhu.
"U Sberbank bude pro tuzemské banky nejzajímavější hypoteční portfolio," doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Zájem by podle něj mohly mít větší banky jako Česká spořitelna, Komerční banka nebo Banka Creditas, která jej už dříve vyjádřila. Pořízení aktiv Sberbank by mohlo být strategickým krokem pro menší banky, které chtějí upevnit svou pozici a růst na tuzemském trhu jako například Fio banka. Obecně se však banky musí zamyslet nejen nad kvalitou portfolia, ale také nad riziky včetně kreditních a reputačního, podotkl.
Garanční systém finančního trhu (GSFT) v pondělí oznámil, že vyplatil klientům Sberbank CZ za půl roku od jejího pádu přes 97 procent pojištěných vkladů. Pro náhradu pojištěných vkladů si přišlo přes 84.000 klientů, kterým vrátil 25,2 miliardy korun.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ
Sberbank navrhuje vyplatit rekordní dividendy
Aktuálně se děje
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
včera
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
včera
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
včera
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
Americká letadlová loď v úterý sestřelila íránský bezpilotní letoun, který se k plavidlu v Arabském moři přiblížil „agresivním způsobem“. K incidentu došlo jen několik hodin předtím, než dva ozbrojené čluny íránských Revolučních gard v Hormuzském průlivu ohrožovaly tanker plující pod americkou vlajkou. Podle mluvčího americké armády Íránci hrozili, že na loď vstoupí a zabaví ji.
Zdroj: Libor Novák