Nový šéf Škoda Auto se sešel s předákem Povšíkem, ocenil práci odborů

Nový předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer se sešel s předsedou podnikové rady, odborovým předákem Jaroslavem Povšíkem. Ocenil práci odborů, jde podle něj o systém, který funguje mimořádně dobře, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

Schäfer se stal předsedou představenstva v pondělí 3. srpna. Odbory Škody Auto jsou známé svými úspěchy při vyjednávání růstů mezd.

Schäfer s Povšíkem probírali mimo jiné právě systém zastupování zaměstnanců odbory. "Je to skvělý systém, který funguje mimořádně dobře, je to příkladná partnerská spolupráce, která má společný cíl vést tento podnik nadále úspěšným směrem," řekl Schäfer týdeníku.

Schäfer uvedl, že komunikace s odbory bude pro něj prioritou. "Komunikace mezi partnery je důležitá vždy. Podle toho jsem se choval v celém svém profesním životě, tedy pravidelná diskuse a výměna názorů, občas se musíme i trochu pohádat. Ale na závěr se počítá vždy společný cíl a výsledek," řekl Schäfer.

Zaměstnanec je podle něj vždy ústředním bodem. "Snad o mě něco vypovídá, že v mé minulé pozici jsem byl nazýván předsedou pro lidi. Zaměstnanci jsou klíčem k úspěchu Škoda Auto," uvedl nový šéf.

Thomas Schäfer, #SKODA's new CEO, visited the ŠKODA Museum in #MladaBoleslav for the first time. He was impressed by the 125 years of history and the highlight of his tour was the Voiturette A.Full post ➡️ https://t.co/Ruq9TeJj8D pic.twitter.com/TN1M6VaDtQ

— ŠKODA AUTO NEWS (@skodaautonews) August 19, 2020

"S okamžitou platností patřím do týmu Škoda. Nemám žádný jiný úkol, než vést tento podnik k maximálnímu úspěchu. Nejsem člověk, který by přišel jen s tím, že za pár let bude spěchat někam dál. Naopak chci vést firmu k prosperitě," řekl Schäfer.

Schäfer svou kariéru v automobilovém průmyslu zahájil coby strojní inženýr v roce 1991 ve společnosti Daimler AG. Do vrcholového managementu Volkswagenu nastoupil Schäfer v roce 2012. Od roku 2015 byl generálním ředitelem jihoafrického zastoupení s působností i pro celý subsaharský africký region.

Odbory letos s firmou vyjednaly růst mezd o 5,7 procenta, od 1. dubna 2021 se zvýší o další 2000 korun. Nová kolektivní smlouva bude platit dva roky, tedy do 31. března 2021. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2018 ve společnosti 51.275 Kč. Zaměstnanci letos obdrželi také rekordní jednorázový bonus 80.000 korun.

Jednoho z nejlepších výsledků kolektivního vyjednávání se podařilo odborům dosáhnout v roce 2018, tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o 12 procent. Zaměstnanci zároveň obdrželi jednorázovou platbu ve výši 7000 korun v dubnové mzdě. V květnu pak dostali jednorázový bonus 60.000 Kč. Odboráři označili dohodnutý růst mezd za nejvyšší od spojení firmy s koncernem Volkswagen.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 lidí, z toho v ČR téměř 34.000.

Související

Thomas Schäfer

Thomase Schäfera v čele Škoda Auto nahradí Klaus Zellmer

Českou automobilku Škoda auto od 1. července povede současný šéf prodeje značky Volkswagen (VW) Klaus Zellmer, který ve funkci nahradí Thomase Schäfera. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedl německý magazín Automobilwoche. Schäfer ode dneška převzal provozní řízení značky VW, zároveň ale do konce června povede i Škodu Auto.
Thomas Schäfer

Šéf Škody Thomas Schäfer převezme funkci předsedy představenstva Volkswagenu

Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer převezme funkci předsedy představenstva automobilky Volkswagen 1. července 2022. Do té doby se chce plně věnovat Škodě, která za tu dobu podle něj uvede řadu nových verzí současných modelů. Schäfer to dnes uvedl v dopise zaměstnancům, který má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

Thomas Schäfer Robin Povšík Škoda Odbory Mladá Boleslav Ekonomika

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy