O zapojení se do obnovy Ukrajiny projevilo zájem šest desítek českých exportérů

Zapojit se do obnovy Ukrajiny projevilo přes webový formulář u programu státní agentury CzechTrade asi šest desítek českých exportérů. Firmy nabízejí pomoc ve stavebnictví, energetice nebo s dekontaminací. Na dotaz ČTK to uvedl generální ředitel agentury Radomil Doležal. Doplnil, že CzechTrade sleduje i poptávku z ukrajinské strany. V ní převládají stavební materiály, Ukrajina má zájem ale třeba také o kovoobráběcí stroje.

Program Export pro obnovu Ukrajiny představil CzechTrade začátkem dubna. "Řada nabídek se řeší také jinou formou než přes formulář, tedy telefonicky, e-mailem či přes Velvyslanectví Ukrajiny v České republice," řekl Doležal. Agentura podle něj zjišťuje možnosti a konkrétní zájem českých podniků o export na Ukrajinu. Vytvořenou databázi pravidelně aktualizuje.

České firmy nabízejí podle Doležala kromě výše uvedeného také zařízení a technologická řešení pro oblast životního prostředí nebo zacházení s odpady. Dále například pomoc v elektrotechnice, strojírenství či odvětví dopravních prostředků.

"Ukrajina poptává cement, tabulové sklo, potrubí, ocelové plechy a dráty. Poptávka po kovoobráběcích strojích souvisí s přesunem výroby ukrajinských strojírenských podniků z východních a centrálních regionů na západní Ukrajinu, kde plní státní zakázky pro obranných průmyslu," uvedl dále Doležal. Dodal, že zájem má Ukrajina také o zemědělské stroje a náhradní díly, stejně jako o zdravotnické materiály.

Zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny po ukončení válečného konfliktu chce ministerstvo průmyslu a obchodu řídit prostřednictvím takzvaného Business klubu Ukrajina. Bude zároveň místem pro získávání a sdílení informací o konkrétních potřebách a z nich vyplývajících projektech rekonstrukce Ukrajiny. Členem klubu se mohou stát firmy i sociální partneři, oznámil dříve úřad.

Evropská unie slíbila v rámci okamžité pomoci poskytnout Ukrajině dlouhodobou půjčku devět miliard eur (asi 221,2 miliardy Kč). První miliardu (asi 24,6 miliardy Kč) jí odeslala začátkem srpna. Podporu Ukrajině přislíbily i jednotlivé země, včetně například Spojených států amerických.

Rusko zahájilo vpád na Ukrajinu 24. února, boje nadále pokračují. EU v této souvislosti zavedla proti Rusku mnohé sankce. Připravila také pravidla pro snazší způsob zabavení majetku ruských oligarchů nebo firem podporujících ruské tažení na Ukrajině. Odhady nákladů na rekonstrukci země se ke konci května pohybovaly až kolem bilionu eur (asi 24,7 bilionu Kč).

Související

Více souvisejících

Ukrajina dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy