Poslední slosování Účtenkovky se uskuteční 15. dubna. Ministerstvo financí se rozhodlo loterii ukončit v souvislosti s úsporami kvůli boji s novým typem koronaviru.
Ministerstvo financí (MF) pořádalo účtenkovou loterii od 1. října 2017. Slibovalo si od ní větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET (funguje od prosince 2016), jejíž efektivita se tím měla zvýšit. Opozice ale byla k zavedení loterie skeptická.
Zájemci mohli své účtenky registrovat prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka. Hráč mohl zaregistrovat z jednoho obchodu jednu účtenku denně. Obdobnou loterii zavedlo již dříve Chorvatsko, Slovensko či Slovinsko.
Průměrně se každý měsíc slosování zúčastnilo zhruba 380.000 hráčů s 16 miliony zaregistrovaných účtenek. Nejvíce hráčů vůbec se do projektu zapojilo v listopadu 2017, a to 478.000. Zatím posledního losování letos v březnu se zúčastnilo 311.000 soutěžících, kteří zaregistrovali 13,1 milionu účtenek.
Do října, tedy za dva roky existence loterie, se do ní zapojil téměř milion lidí. "Účtenkovku považujeme vzhledem k počtu hráčů i registrovaných účtenek za úspěšný projekt. Za úspěch považujeme také minimální pokles počtu hráčů, který je v čase nevyhnutelný u každé loterie či obdobné hry ...," řekl Tomáš Weiss z tiskového oddělení MF.
Loni na podzim se ale objevilo podezření, že loterie není regulérní a že se při ní obcházejí pravidla. Některá média totiž v té době informovala o tom, že jeden hráč za měsíc zaregistroval přes 11.000 účtenek a loterii tak mohli ovládnout profesionální hráči. MF následně pravidla loterie pozměnilo. Každý hráč tak od prosince mohl zaregistrovat maximálně 500 účtenek měsíčně.
Server Seznam Zprávy koncem roku uvedl, že MF podezírá dvě firmy ze zneužívání loterie. Na obě proto podalo trestní oznámení. Na podezřelé firmy upozornila finanční správa, která se předtím zaměřila na subjekty, které vystavují účtenky vykazující znaky fiktivních tržeb, zejména velké množství haléřových účtenek.
MF v prosinci uvedlo, že náklady na propagaci účtenkovky za rok 2019 budou zřejmě činit zhruba pět milionů korun. Fixní náklady na loterii firmou Wincor Nixdorf, která provoz zajišťuje, činí ročně 12,4 milionu korun a MF každý rok na výhry vyčlenilo 64,8 milionu.
Slosování loterie bylo na pořadu každý 15. kalendářní den v měsíci. MF od prosince zvýšilo počet možných výher v loterii, a to z 21.025 na 30.215. Celková hodnota výher zůstala ale zachována, změna se týkala především navýšení počtu nejnižší stokorunové výhry. První výhra je milion korun, druhá automobil za zhruba 400.000 Kč, třetí 300.000 Kč, čtvrtá 200.000 Kč a pátá 100.000 korun.
Záměr zrušit účtenkovou loterii kvůli úsporám oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v půlce března. "Začnu škrtat ve své kapitole, začnu tím, že zruším účtenkovou loterii, což je úspora teď hned rychlá 65 milionů korun ročně a raději je dám na roušky," řekla Schillerová České televizi.
Související
Ministerstvo financí za Schillerové vyhodilo 14 milionů z okna. Platilo za zrušenou účtenkovku
Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii
Účtenkovka , Ministerstvo financí , Alena Schillerová , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 2 hodinami
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 3 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 4 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 5 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 6 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 7 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 7 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 8 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 9 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 10 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 11 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
Česká pošta se připravuje na uzavření devíti partnerských pošt kvůli finančnímu schodku na straně jejich provozovatele. Informovala o tom na webových stránkách. O peníze, které byly určeny i na výplatu důchodů, se bude firma soudit.
Zdroj: Jan Hrabě