Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí meziročně klesly tržby o více než polovinu na 15 miliard korun. Provozní zisk se snížil o zhruba dvě třetiny na 584,7 milionu.
Holdingu se proti loňskému druhému čtvrtletí výrazně propadl objem zpracované ropy i prodeje rafinérských i petrochemických produktů. Vyplývá to z tiskové zprávy Unipetrolu.
Objem zpracované ropy letos ve druhém čtvrtletí činil 0,776 milionu tun, což bylo o tři pětiny méně než loni za stejné období. Prodej rafinérských produktů Unipetrolu klesl o dvě pětiny na 1,013 milionu tun a prodej petrochemických produktů zhruba o třetinu na 0,286 milionu tun.
Na dva měsíce, od začátku dubna do začátku června, byl odstaven závod Unipetrolu v Litvínově. Důvodem byla pravidelná údržba všech zařízení v areálu. "Těší mě, že během zarážkových prací nedošlo uvnitř i vně areálu k šíření koronaviru, a to zejména díky úspěšné přípravě a realizaci řady bezprecedentních opatření, které neměly v historii českého chemického průmyslu obdoby. I v době nouzového stavu jsme pokračovali v dodávkách pohonných hmot pro český trh a udrželi úroveň plánovaných investic i počtu zaměstnanců," sdělil generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak.
Ve druhém čtvrtletí Unipetrol výrazně zvýšil investice. Meziročně vzrostly více než dvojnásobně na 3,9 miliardy korun. Podle holdingu byly peníze použity především na rozšiřování, ekologizaci a údržbu výrobních technologií a do rozvoje sítě čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. Unipetrol například rozšířil dalších 19 stanic o rychlé občerstvení Stop Cafe, které je tak nyní dostupné na 308 z celkových 417 čerpacích stanic Benziny. Mírně vzrostl i počet stanic, loni jich bylo 413.
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů - zejména plastů a hnojiv. Zaměstnává přes 4800 lidí. Síť Benzina je největším řetězcem čerpacích stanic v Česku. Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jediným vlastníkem firmy.
V prvním čtvrtletí letošního roku Unipetrol navýšil meziročně ztrátu na 2,2 miliardy korun. Tržby holdingu v prvním čtvrtletí klesly proti loňskému roku o 17 procent na 24 miliard.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Nevybuchlá puma v Litvínově má nepříjemné dopady: Skupina Orlen Unipetrol si půjčí palivo ze státních rezerv
unipetrol , Ekonomika , pohonné hmoty
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
před 1 hodinou

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
před 1 hodinou

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
před 2 hodinami

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
před 2 hodinami

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
před 3 hodinami

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 4 hodinami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 4 hodinami

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 5 hodinami

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 5 hodinami

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 5 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 6 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 6 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 7 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 8 hodinami

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 9 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera
Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
Gjert Ingebrigtsen, otec norského dvojnásobného olympijského šampiona Jakoba Ingebrigtsena, byl zproštěn obvinění ze zneužívání syna, ale shledán vinným z násilného jednání vůči dceři. Nejedná se ovšem o výjimku.
Zdroj: Tereza Marešová