Chatovacímu robotu ChatGPT klesla poprvé od spuštění měsíční návštěvnost

Chatovací robot ChatGPT, který švýcarská banka USB v únoru označila za nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v historii, zaznamenal v červnu poprvé pokles měsíční návštěvnosti svých webových stránek i počtu unikátních návštěvníků. Na svém webu o tom informovala analytická společnost Similarweb.

Systém využívající umělou inteligenci vyvinula firma OpenAI, která jej veřejnosti zpřístupnila loni v listopadu. Společnost zatím pokles nekomentovala.

Celosvětová návštěvnost webových stránek ChatGPT pro stolní počítače a mobilní zařízení se v červnu proti květnu snížila o 9,7 procenta. Počet unikátních návštěvníků meziměsíčně klesl o 5,7 procenta. Zkrátila se také doba, kterou návštěvníci na webu strávili, a to o 8,5 procenta, vyplývá z údajů Similarweb.

Uvedení ChatGPT odstartovalo masové užívání generativní umělé inteligence (AI) v každodenních úkonech - od generování textu nebo počítačového kódu po marketing a další oblasti. V lednu, tedy dva měsíce po svém spuštění, dosáhla aplikace 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

V posledních měsících byly spuštěny další konkurenti ChatGPT, například chatbot Bard od společnosti Google. Vyhledávač Bing od společnosti Microsoft poskytuje chatbota s technologií OpenAI uživatelům zdarma, ale zatím jen v některých zemích.

Zpomalení růstu by mohlo pomoci dostat pod kontrolu náklady na provoz služby ChatGPT, která k zodpovězení dotazů vyžaduje intenzivní výpočetní výkon, uvedla agentura Reuters. Výkonný ředitel společnosti OpenAI Sam Altman označil náklady na provoz těchto služeb za závratné.

Služba ChatGPT je zdarma, ale nabízí také prémiové předplatné. Uživatelé za 20 dolarů (zhruba 440 Kč) měsíčně dostanou přístup k pokročilejšímu modelu GPT-4. Podle posledních odhadů společnosti YipitData má předplatné přibližně 1,5 milionu lidí.

Společnost OpenAI plánuje na letošní rok tržby 200 milionů dolarů. Kromě chatbotu ChatGPT vydělává i prodejem přístupu do rozhraní API ke svým modelům AI pro vývojáře a podniky přímo a prostřednictvím partnerství s Microsoftem, který do start-upu investoval přes deset miliard dolarů.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

Více souvisejících

chatovací robot ChatGPT OpenAI umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy