Moskva - Rusko se těžce potýká s rozpočtovým deficitem, který vzrostl kvůli sankcím a propadu cen ropy. Aby ho dokázalo pokrýt, příští rok vyčerpá jeden ze svých státních fondů - rezervní fond. To ale stačit nebude.
V první polovině letošního roku činil rozpočtový deficit 4,3 procenta hrubého domácího produktu. Za celý loňský rok činil 2,6 procenta a v roce 2014 pouze 0,5 procenta.
Na začátku roku 2014 bylo v rezervním fondu 87 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč). Při současném tempu výdajů bude fond vyčerpán kolem roku 2017. Podle zprávy ruského ministerstva financí má být na konci letošního roku ve fondu zhruba 15,27 miliardy dolarů a někdy v roce 2017 se fond ocitne na nule.
Rusko převádělo do fondu zisky z prodeje ropy. Zpráva ministerstva předpokládá, že průměrná cena uralské ropy bude v letech 2017 až 2019 činit 40 dolarů za barel a rozpočtové výdaje zůstanou na 15,8 bilionu rublů (šest bilionů Kč) ročně.
Rusko použije na pokrytí rozpočtového deficitu i peníze z fondu národního zdraví, přestože tento fond nemá pokrývat rozpočtové schodky a je určen na výplatu penzí v budoucnosti a část peněz má být určena na investiční projekty. Na počátku července bylo ve fondu 73 miliard USD (1,8 bilionu Kč).
Ministerstvo navrhlo, aby Rusko příští rok utratilo z tohoto fondu 783 miliard rublů (296 miliard Kč). V dalším roce pak 883 miliard a v roce 2019 to má být 87 miliard RUB.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Aktuálně se děje
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
včera
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
včera
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
včera
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
včera
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
včera
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
včera
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
27. února 2026 21:56
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
27. února 2026 21:08
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
Americký prezident Donald Trump se v souvislosti s kritikou političek, které si dovolily mu oponovat během úterního projevu, pustil do slavného herce Roberta De Nira. Filmovou hvězdu označil za člověka s nízkým IQ.
Zdroj: Lucie Podzimková