Moskva - Ruská vláda získala z prodeje 10,9 procenta akcií diamantového gigantu Alrosa 52,2 miliardy rublů (19,9 miliardy Kč). Zahraniční investoři přitom koupili 60 procent nabízených akcií, oznámil dnes ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Oficiální údaje odpovídají víkendovým informacím agentury Reuters, která je získala od zdrojů obeznámených se situací.
Prodej akcií největšího těžaře diamantů na světě z hlediska objemu produkce v karátech je nejrozsáhlejší privatizační transakcí v Rusku za poslední čtyři roky a zahajuje vlnu prodeje podílů v dalších podnicích. Vláda nyní jedná s investory zejména o prodeji podílu v ropné společnosti Rosněfť.
Poptávka investorů byla vůči nabídce akcií více než dvojnásobná. Ruský stát přitom snížil svůj podíl v Alrose na 33 procent. Alrosa se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou, má jejich nejvyšší zásoby a soupeří o pozici jedničky na trhu s jihoafrickou společností De Beers.
Prodej podílu podle ministra dopadl dobře i přes otřesy na finančních trzích způsobené rozhodnutím Británie odejít z Evropské unie. "Zahraniční investoři navíc ukázali, že navzdory sankcím vůči Rusku mají zájem o likvidní ruská aktiva," řekl Uljukajev. Moskva potřebuje dodatečné peníze do státní pokladny kvůli propadu světových cen ropy.
Uljukajev a místopředseda vlády Igor Šuvalov potvrdili plán prodeje podílů v ropných společnostech Rosněfť a Bašněfť, v bance VTB a v námořním přepravci Sovkomflot. Program privatizace podle nich postupuje podle plánu a vláda chce letos získat z privatizace až bilion rublů.
Vláda nyní podle Šuvalova jedná s vybranými investory o prodeji podílu v Rosněfti, která je podle objemu produkce největším světovým těžařem ropy s akciemi obchodovanými na veřejných trzích. Moskva podle informací agentury RIA upustila od plánu prodat 19,5 procenta akcií podniku na burze a místo toho dává přednost prodeji strategickým investorům.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
Rusku se nelíbí zabavování stínové flotily. Pohrozilo Evropě nasazením válečného námořnictva
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno před 57 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 2 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 4 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 6 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 7 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 8 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 9 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 10 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
Olympijský hokejový turnaj mužů dospěl do semifinálové fáze. V ní se kromě Kanaďanů, kteří přešli ve čtvrtfinále přes českou reprezentaci, představí i Američané, Finové a Slováci. Zatímco Američané přešli přes Švédy, které porazili 2:1 v prodloužení, extra čas rozhodl i čtvrtfinálový duel Švýcarů s Finy, kterým se povedlo nakonec z 0:2 otočit na 3:2 dokázali tak, že i v hokeji existuje tzv. „Csaplárova past“. Nejjednodušší cestu do semifinále měli Slováci, kteří i v této fázi turnaje pokračují ve svém výtečném hokeji a vcelku jasně tak přehráli Němce 6:2. Nadále tak tedy mohou po bronzovém Pekingu snít o své druhé hokejové olympijské medaili v řadě.
Zdroj: David Holub