Moskva - Ruská ekonomika je dost silná na to, aby zvládla nové sankce, které proti ní uplatňují Spojené státy. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Rusko má podle ní silné veřejné finance a také solidní vnější financování. Na některé zadlužené subjekty však budou mít sankce negativní dopad, v první řadě na hliníkárenský koncern Rusal.
Ruský bankovní systém má podle ratingové agentury dostatečnou kapacitu na to, aby absorboval úvěrové ztráty pramenící z ohrožení sankcionovaných společností.
"Úvěrový profil Ruska, rating Ba1 s pozitivním výhledem, je natolik pevný, že země nové americké sankce ustojí, prohlásila Kristin Lindowová z Moody's. Vyzdvihla přitom vyšší ceny ropy, které vládě pomohou posílit finanční rezervy.
Rizika pro další vývoj ruské ekonomiky pramení z toho, že ruské subjekty mohou být na nějaký čas odříznuty od mezinárodního financování. Moody's očekává, že ruská vláda zvýší podporu regionům, které čelí poklesu příjmů kvůli sankcím.
Hodnocení agentury Moody's je v rozporu s názorem konkurenční agentury Fitch Ratings. Ta minulý týden uvedla, že americké sankce omezí růstový potenciál ruské ekonomiky a výrazně zasáhnou firmy, proti kterým jsou namířeny.
Spojené státy začátkem dubna uvalily sankce na sedm ruských oligarchů a 12 společností, které tito lidé vlastní nebo nad nimiž mají kontrolu, a také na 17 vládních představitelů. Moskva označuje sankce za protiprávní a varovala před následky, uvedla agentura Reuters.
Související
Agentura Moody's zlepšila výhled ratingu Česka. Krok k ekonomické stabilitě
Agentura Moody's snížila rating Ukrajiny hlouběji do spekulativního pásma na Ca
Moody´s , Rusko , Ekonomika , Rusal
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
včera
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
včera
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
včera
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
včera
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
včera
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
včera
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
včera
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
včera
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.
Zdroj: Libor Novák