Londýn - Agentura Fitch Ratings dnes jako druhá ze tří renomovaných ratingových agentur připravila Velkou Británii o prestižní úvěrovou známku na nejvyšším možném stupni AAA. Fitch svůj rating snížila o jeden stupeň na AA+ a zdůvodnila to zhoršením výhledu britské ekonomiky a veřejných financí země.
Fitch minulý měsíc Británii upozornila, že jí nejvyšší rating zřejmě do konce dubna zhorší. Upozornila přitom, že dluh země roste rychleji, než se očekávalo, a vyhlídky ekonomického růstu se zhoršily.
Británii snížila rating z prestižní úrovně jako první ze tří velkých světových agentur v únoru Moody's. Ta to zdůvodnila slabým výkonem ekonomiky, která v posledním loňském čtvrtletí zaznamenala pokles o 0,3 procenta, a ohrožením fiskálních cílů vlády.
Velká Británie je po Spojených státech a Francii třetí velkou vyspělou ekonomikou, které v posledních letech nejméně jedna hlavní agentura odebrala nejvyšší možný rating.
Úvěrový rating (credit rating) je kód, který vyjadřuje bonitu či důvěryhodnost, to jest pravděpodobnost, že půjčka či cenný papír bude správně a včas splacen. Může se týkat jak jednotlivých emisí cenných papírů, tak také jejich vydavatelů - bank, firem nebo států. Rating má rozhodující vliv na ochotu bank příslušnému subjektu půjčovat (případně kupovat jeho závazky) i na podmínky takové půjčky: úrokové sazby, lhůty i pojištění rizik.
V souvislosti s finanční krizí byla hodnota ratingů velmi zpochybněna. Agentury byly kritizovány především za to, že udělovaly nejvyšší ratingy i instrumentům, které těchto kvalit nedosahovaly. Mnoho investorů například věřilo, že vlastní zajištěné dluhové obligace, které jsou zcela bezrizikové (AAA). Ty však později ztratily hodnotu a staly se zcela neprodejné.
Agentury jsou také často kritizovány za to, že nepřistupují ke všem hodnoceným společnostem zcela nezávisle a nezahrnují do hodnocení všechna známá rizika.
Česká republika má podle agentury Fitch hodnocení A+. Jsme tedy ve skupině se zeměmi jako Estonsko, Japonsko, Čína, Chile, Malta a Slovensko. Žebříček agentury Fitch má deset stupňů, Česko je na pátém.
(Zdroj: cnb.cz)
Související
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
Aktuálně se děje
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
včera
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
včera
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
včera
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
včera
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
včera
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
včera
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
včera
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
včera
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
22. srpna 2026 21:57
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
22. srpna 2026 21:09
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
22. srpna 2026 20:14
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě