Americký technologický gigant Apple čelí žalobě, podle které téměř 20 milionům britských zákazníků svého obchodu s aplikacemi App Store účtoval příliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30procentní poplatek je příliš vysoký a nezákonný.
Žádá proto, aby firma britské uživatele svých chytrých telefonů iPhone a počítačových tabletů iPad odškodnila za roky placení nadměrných cen. Podle odhadů předkladatelů žaloby může celková hodnota tohoto odškodného přesáhnout 1,5 miliardy liber (zhruba 45 miliard Kč).
"Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu obchodů s aplikacemi, což má dopady na britské spotřebitele," uvedla profesorka Rachael Kentová z londýnské King's College, která patří mezi předkladatele žaloby. Kentová se zabývá studiem vztahů mezi spotřebiteli a digitálními platformami.
Žaloba byla podána v pondělí u londýnského soudu. Třicetiprocentní poplatek Apple vybírá právě prostřednictvím svého on-line obchodu App Store.
Apple žalobu označil za neopodstatněnou. "Vítáme příležitost prodiskutovat se soudem svou neochvějnou oddanost zákazníkům a mnohé přínosy obchodu App Store pro britskou ekonomiku," uvedla firma. Upozornila, že ostatní obchody s aplikacemi běžně vybírají podobné poplatky. Poukázala rovněž na to, že 84 procent aplikací v obchodě App Store je zdarma.
Ve Spojených státech minulý týden začal ostře sledovaný soudní spor Applu s výrobcem videoher Epic Games, který si už delší dobu stěžuje na poplatky vybírané prostřednictvím platformy App Store. Britská žaloba se na rozdíl od americké kauzy soustředí na újmu způsobenou spotřebitelům, nikoliv na škody způsobené vývojářům her a dalších aplikací, upozornila agentura Bloomberg.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
před 2 hodinami
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
před 2 hodinami
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
před 3 hodinami
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
před 4 hodinami
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
před 5 hodinami
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
před 6 hodinami
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
před 7 hodinami
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
před 7 hodinami
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
před 8 hodinami
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
před 9 hodinami
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
před 10 hodinami
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
před 11 hodinami
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
včera
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
včera
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
včera
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
včera
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno včera
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
včera
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
včera
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
Pendolina patří k oblíbeným vozidlům na české železnici. Možná i z toho důvodu se České dráhy nakonec rozhodly pro obnovu soupravy poškozené při srážce v Bohumíně v roce 2022. Opravu zajistí česká společnost ČMŽO elektrotechnika s.r.o., informovaly ČD v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě