Rusko chce zjednodušit "dovoz" dělníků z ciziny, mají pracovat na stavbách

Ruské ministerstvo stavebnictví předložilo vládě návrh zjednodušit vjezd do země zahraničním dělníkům, kteří by v Rusku pracovali na stavbách, v současnosti váznoucích kvůli nedostatku pracovních sil po uzavření hranic v rámci boje proti šíření nákazy koronavirem.

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

Návrh byl předem dohodnut s ministerstvy práce a vnitra a úřadem dohlížejícím na trh Rospotrebnadzor, uvedl list Kommersant.

Nejde o zjednodušení vstupu do Ruska všem migrantům. Ministerstvo navrhlo povolit jejich přístup jen organizacím skýtajícím záruky účinné sanitární a epidemiologické kontroly, tedy vykonání PCR testů na covid-19. Dané organizace se mají také postarat o ubytování dělníků a vyřízení formalit s úřady.

Deník podotkl, že s výjimkou testů všechny tyto požadavky platily i dříve, ale nebývalo vždy a všude pravidlem je plnit, a to i proto, že částečně šlo o zodpovědnost samých dělníků, kteří nejprve do Ruska přijeli a pak si hledali práci na stavbách.

V současnosti na stavbách chybí podle odhadů asi 190.000 lidí. Souvisí to jak s uzavřením hranic, tak i s tím, že sami pracovníci si našli jinou práci, protože kvůli pandemii se stavět přestalo. Úřady dříve spoléhali na to, že problém vyřeší za pomoci nezaměstnaných Rusů. Výzvy k zaměstnání se na stavbách ale zůstaly neoslyšeny, přestože mzdy ve stavebnictví výrazně vzrostly. Průměrný plat v odvětví na začátku roku podle vicepremiéra Marata Chusnullina činil 50.000 rublů (asi 14.800 Kč) a nyní se pohybuje okolo 80.000 až 90.000 (asi 23.600 až 26.500 Kč). Přesto nedostatek pracovníků dostává "hrozivé rozměry", připustil místopředseda vlády.

"Po málo kvalifikované pracovní síle je vždy poptávka. A musí se brát zřetel na to, že u Rusů se práce spojuje s prestiží, a tak raději zůstanou nezaměstnanými (než aby vzali špatnou práci), kteří podporu často berou jako doplňkový příjem k nenahlášené práci načerno," objasnil expert Jevgenij Varšaver záhadu, proč se nedaří chybějící migranty nahradit nezaměstnanými Rusy.

Dělníci na stavbách v Rusku podle Dmitrije Kotrovského ze stavební branže chybějí už od března - a je to poznat i na růstu cen nových bytů.

Ze statistik ministerstva vnitra podle analytičky Julije Florinské vyplývá, že před rokem si v Rusku obstarávaly živobytí asi čtyři miliony pracovníků z ciziny, zatímco nyní jich je přibližně o čtvrtinu méně, asi tři miliony. Migrantů podle analytičky tedy neubylo až tak výrazně, a tak jejich nedostatek ve stavebnictví přičítá spíše nevyhovujícím pracovním podmínkám ve stavebnictvím.

Server Newsru.com dodal, že pracovní síly z ciziny by mohly zčásti nahradit ruské ženy, které od Nového roku budou smět pracovat i ve dříve "zakázaných" profesích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama