Vánoční Tlouštík naděloval. Španělé si v tradiční loterii rozdělili 2,4 miliardy eur

Celkovou částku 2,4 miliardy eur (63,1 miliardy Kč) si rozdělili Španělé v tradiční vánoční loterii El Gordo (Tlouštík), jejíž slosování se konalo dnes v madridské opeře. Kvůli pandemii covidu-19 se poprvé uskutečnilo bez obecenstva, informovala agentura DPA.

Každý los v ceně 200 eur (asi 5260 Kč) může vyhrát až čtyři miliony eur (105 milionu Kč). Dělí se ale na deset kuponů s identickými čísly, takže lidé si obvykle kupují právě jen kupony, ne celé losy, a mohou v takovém případě vyhrát maximálně 400.000 eur (10,5 milionu Kč). Každé číslo je vytištěno ve 172 sériích, výherců na jedno číslo může být tudíž velké množství.

V jiných loteriích lze v jackpotu vyhrát větší peníze, El Gordo ale zajišťuje alespoň minimální výhry pro tisíce sázejících. Podle DPA je španělská loterie zároveň největší na světě z hlediska výše celkové výhry.

Ve Španělsku jde o velkou společenskou událost, přičemž téměř každý si obvykle koupí alespoň jeden kupon. Slosování v madridské opeře, kde výherní čísla tradičně oznamují děti z madridské školy San Ildefonso, napjatě sledují u televizních obrazovek miliony lidí.

Loterie byla založena v roce 1762 a původně byla charitativním podnikem. Dnes její výtěžek putuje do španělské státní pokladny, z níž se financují investice ve školství, zdravotnictví či sociálních službách.

Související

Kanárské ostrovy - Tenerife

Tenerife trápí požár, tisíce lidí musely opustit své domovy

Sezóna lesních požárů v Evropě ještě neskončila. Španělští hasiči s pomocí helikoptér bojují s plameny na Kanárských ostrovech, které se potýkaly se živlem už v srpnu. Situace je složitá především na Tenerife, kde byly z domovů evakuovány zhruba tři tisíce lidí. 

Více souvisejících

Španělsko loterie Vánoce zajímavosti

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy