Ametyst: Oblíbený drahokam starých Řeků

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Historie ametystu je plná zajímavých legend a překvapivých souvislostí. Prvním národem, který tento drahý kámen objevil, a začal jej hojně využívat, byli podle dostupných informací staří Řekové. Ti věřili, že má ametyst zázračnou moc ochránit člověka před opilostí. Není tedy náhoda, že slovo ametyst pochází z řeckého výrazu amethyein či amethystos, což znamená „nebýt opilý“. Oblibu neztratil ani ve středověku, kdy byl prsten s ametystem považován za symbol vysokého společenského postavení. Nosili ho především biskupové a církevní hodnostáři. Tato tradice je v souladu i se současnou psychologií barev, podle které má fialová duchovní rozměr. Na lidskou mysl působí zklidňujícím až meditativním dojmem.

Kouzelné fialové odstíny, ale i mentolově zelená

Ametyst patří mezi křemeny, podobně jako citrín, růženín či záhněda. Barevností se pohybuje na škále od světlé lila, až po velmi tmavou purpurovou. Sytější ametysty sjednocené barvy platí každopádně za ty nejcennější, jelikož se vyskytují v přírodě méně a ve špercích jsou nepřekonatelné. Možná jste se již také setkali se zeleným ametystem. Jedná se o prasiolit, křemen jemné zelenkavé barvy, který je dnes ve šperkařství velmi oblíbený. V přírodě se vyskytuje spíše vzácně, a tak bývá vyráběn tepelným upravováním fialového ametystu. Kromě atraktivních odstínů ametyst zaujme i tím, že je dostatečně tvrdý a odolný, takže je vhodný pro vsazení do různých typů šperků.

Ametyst jako vyjádření lásky

Šperky s ametystem jsou ideálním dárkem pro osoby narozené v únoru, jelikož ametyst je podle tradice přiřazen právě k tomuto měsíci. Tím se ale jeho potenciál zdaleka nevyčerpává. Ametystové náušnice nebo přívěsek s ametystem bývají darovány k 6. a 17. výročí svatby. A jelikož ametyst symbolizuje pravou a pevnou lásku, těšit se z něj budou i všichni zamilovaní. Shodou okolností je totiž také kamenem připisovaným svatému Valentýnu. Díky tomu, že fialový ametyst v sobě spojuje jak teplou červenou, tak studenou modrou, sedí mu kombinace s bílým i žlutým zlatem. Zajímavý efekt tvoří pak ve společnosti s růžovým zlatem. Ametyst ve špercích výborně doplňují čiré diamanty, které svým jiskřením a leskem ještě zvýrazní jeho nádhernou barvu.

Související

Více souvisejících

pr článek Šperky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

před 6 hodinami

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy