Jak současná krize ovlivnila úvěrový trh: vyplatí se nyní sjednávat půjčku?

PR článek - Jednotlivé způsoby, jakými uplynulá krize ovlivnila životy každého z nás, vám nejspíš nemusíme připomínat. Chod naší společnosti se na dva měsíce prakticky zastavil, což nemělo efekt pouze na jednotlivce, ale na i ekonomiku jako takovou. Chování lidí a jejich návyky totiž neovlivní pouze jeden podnik, ale následně další a další, až nakonec strádají i ty největší velkoobchody.

Banky strádají hlavně na hypotékách

Podobný efekt měl nouzový stav také na realitní a bankovní trh. Už v březnu ohlásila Česká bankovní asociace v porovnání s předchozími měsíci i minulými lety obrovský propad na trhu s hypotékami. Počet sjednaných hypotečních úvěrů od vyhlášení krizového stavu poklesl v průměru o 22 % a z hlediska jejich celkové výše dokonce o 26 %, a to i navzdory tomu, že první dva březnové týdny vypadaly velice slibně.

Klesající zájem o zařizování vlastního bydlení a tím pádem i hypotéky donutil ČNB i jednotlivé banky ke zmírnění pravidel jak pro sjednávání těch nových, tak i splácení těch současných. Spoustě Čechů, kterým v tomto období vypadly nebo se snížily příjmy, bylo umožněno odložení splátek na tři až šest měsíců bez jakýchkoliv poplatků či sankcí. Současně se také zvýšily limity LTV, a to z 80 na 90 procent.

Ne každá banka však zažívá v tomto období potíže. Zatímco u jiných společností průměrná výše hypotéky spadla na 2,5 milionu korun, Raiffeisen stavební spořitelna žádný větší pokles nepozoruje. Během dubna si u ní klienti na bydlení naopak celkem vypůjčili půl miliardy korun, čímž dokonce překonala své lednové výsledky. Ani společnost mBank nyní nestrádá - u úvěrů s pětiletou fixací do 80 procent LTV snížila úrokovou sazbu a nyní o tyto produkty zaznamenává velký zájem.

Sjednávání finančních produktů se přesunulo online

Jak jistě víte, obavy z nakažení si žádaly také bezpečnostní opatření týkající se osobních setkání. Kdo se o správě financí a využívání produktů, jako jsou nejrůznější spoření, pojištění nebo půjčky, běžně radil s finančním poradcem, musel se přesunout na internet. I zde řada poradců samozřejmě organizovala schůzky prostřednictvím videohovorů a online sjednávání produktů se dokonce otevřela i spousta bankovních i nebankovních institucí.

Spousta z nich totiž ještě před krizí sice umožňovala prohlížení a sjednávání závazků online, nicméně lidé kvůli podpisu smlouvy stejně nakonec museli přijít na některou z poboček. Nelze tedy popřít, že koronavirová krize ekonomiku pozastavila, na druhou stranu se však ve finančním segmentu posunula spousta věcí dost kupředu. Lidem nové možnosti navíc vyhovují, protože mohou čas, který by jinak strávili v bance, věnovat smysluplnějším věcem, jako jsou koníčky nebo rodinné aktivity.

Shovívavost nemusí trvat věčně

K odboji za pomoc klientům se přidala i řada nebankovních společností, u kterých si dlužníci mohou sjednat zrušení úroků z prodlení i všech účelně vynaložených nákladů na vymáhání dluhu. Většina z nich navíc, podobně jako v bankách, zvolnila podmínky odložení splátek pro ty, kteří se kvůli krizovým opatřením dostali do problémů se splácením. I když jsou nyní finanční instituce více než shovívavé, nemůžeme toho využívat věčně.

Opatření už se pomalu rozvolňují a kdo se v dnešní době rozhodne pro sjednání půjčky či jiného finančního produktu, neměl by tedy spoléhat pouze na nové metody a pravidla, ale také na vše, co platilo ještě před začátkem současné krize. Pokud jde o půjčky jako takové, člověk musí být schopen přemýšlet dopředu, a to alespoň v rámci doby splatnosti daného závazku. Přestože existuje možnost odložení splátek, stále by se mělo jednat pouze o krajní řešení.

Kromě plánování vlastního rozpočtu je třeba vzít v potaz také to, že je konkurence na úvěrovém trhu dost vysoká, a proto by se nikdo neměl vrhnout na první nabídku, kterou se mu podaří najít. S výběrem té pravé půjčky vám pomůže portál Bezvamoney.cz, kde si můžete nebankovní půjčky vzájemně porovnat podle různých parametrů a až podle toho se rozhodnout, kterou skutečně využijete. Úspěšně se tak vyhnete tomu, že byste skončili s krátkou dobou splatnosti nebo většími úroky, než si můžete dovolit.

Související

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Kromě toho, že jsou dioptrické brýle pro mnohé nutností, jsou také významným stylovým doplňkem. I v tomto roce se nabízí několik designů, s nimiž zazáříte. Brýle výrazně ovlivňují celkový vzhled, neváhejte si proto vybrat i více kousků pro různé příležitosti.
Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Každým rokem přibývá vyloupených bytů, domů, sklepů i garáží. Zloději se neštítí ničeho a nedělá jim problém překonat staré dveře, které nemají žádné bezpečnostní prvky. Jaké slabiny lupiči nejčastěji využívají a jak těmto nepříjemným situacím předcházet? Poradíme v článku.

Více souvisejících

pr článek půjčky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Aktualizováno před 6 minutami

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 10 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 13 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 18 minutami

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 20 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 22 minutami

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 24 minutami

před 28 minutami

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát pravděpodobně schválí misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasit bude zřejmě také s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Senátní výbor pro obranu dnes oba návrhy jednomyslně podpořil. Vedle senátorů musí s vysláním souhlasit i poslanci.

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala je mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

před 2 hodinami

Charles Michel je belgický politik a od prosince 2019 předseda Evropské rady.

Michel má co vysvětlovat. U většiny cest využil soukromé lety

Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Žalobce trvá na devíti letech vězení pro Peltu a deseti pro Kratochvílovou

Ve druhém kole kauzy zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dnes státní zástupce znovu navrhl odnětí svobody i citelné peněžité tresty jak pro bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, tak pro někdejší náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu (ČUS). 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Grossi přijel do okupované Záporožské jaderné elektrárny

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Další zprávy